526 „protégés a la ceinture par une cuirassé et par des plaques plus légères „dans les hauts, ce qui revient a demander le maximum de puissance „offensive et defensive; moyennant l'obtention de quoi l'on fait un sacri- „fice sur la vitesse et l'on trouve largement suffisants des sillages de „18 a 19 noeuds." Dit schijnen o. a. de denkbeelden te zijn van den oppersten marineraad in Frankrijk, terwijl het ook de denkbeelden zijn van den vice-admiraal Cuverville, die op zeer heldere overtuigende wijze zijn beweegredenen heeft uiteengezet in een artikel in de „Armée et MarineAnderen wenschen, met behoud van het schip met groote waterverplaatsing en een maximum van offensief vermogen, het pantser op de waterlijn een weinig lichter te maken, en de snelheid op te voeren tot 21 knoopen. In Frankrijk en Italië beginnen intusschen stemmen op te gaan tegen deze cuirassés monstres armés de gros et nombreux canons.1' In Frankrijk is het o. a. de generaal de la Rocque, oud-directeur van de Artillerie de Marine, die in de Revues des deux mondesvan 15 Febr. een belang rijke artillerie vermindering voorstelt en zoodoende tot schepen komt van 11 a 12000 ton met een bewapening van 2 vuurmonden van groot kaliber (305 m m.) en 8 vuurmonden van middelbaar kaliber, zijnde juist de helft van de door den oppersten marineraad voorgestelde bewa pening. De schrijver van „La Babel navale" zegt hierover: „On pourrait accepter le type de cuirassé concu par M. le général de „la Rocque, mais a condition que l'artillerie secondaire soit protégée. „Dans eet ordre d'idées, j'ai voulu tracer les lignes générales d'un „cuirassé de 10.000 tonnes fortement protégé et armé, com me M.le général „de la Rocque le désire, de deux seules pieces de 305 m.m, et de 8 „pièces moyennes a tir rapide. J'ai adopté l'artillerie Armstrong retn- „placant le 164 m.m. francais avec le 203 m.m., chacune dans une ea- „sematte"(Men ziet hier, welke zware kalibers sommigen nog tot het middelbaar geschut rekenen). In Italië gaat men over tot een stelsel, dat geheel en al afwijkt van dat voor Engeland, Frankrijk, Duitschland, Rusland en Amerika aange nomen, welke alle gegrond zijn op pantserschepen van grooten tonnen inhoud eD gemiddelde vaartsnelheid. Men gaat daar hoofdzakelijk over tot het volgen van het marineprogramma van de z. g. Jeune écoledat door den admiraal Fournier werd voorgestaan en dat geresumeerd kan worden in de volgende hoofdpunten: Abandon complet des grands cuirassés, trop lourds, trop lents et trop couteux; abandon des croiseurs cuirassés, peu protégés et peu armés. Adoption d'un type unique de navire cuirassé d\m tonnage d'environ 8.000 tonnesde grande vitesse, entièrement protégé par un

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 558