527 blindage 1) d'épaisseur moyenne et fortement armé. Construire ce type de navire en série, formant des escadres homogènes éminemment mobiles, de sorte que chaque série successivement construite représenterait un perfectionnement sur la série précédente. Het nieuwe door den minister van marine in Italië ontworpen type is als het ware het ideale schip geworden, waarvan de admiraal Fournier heeft kunnen droomen; het bezit het maximum van offensief en defensief vermogen, zoowel als de grootst mogelijke vaartsnelheid en werkingsspheer, welke men bij een schip van middelbare waterverplaatsing mag verwachten. Wat leert ons nu het hierboven aangehaalde? De grootste schepen der groote natiën meten 15000 ton; Velen eischen wat minder zware schepen van 10 a 12000 De MJeune école" staat voor schepen van 8000 Ons grootste varende schip, de Wilhelmina, meet 5400 Het type Engelberts heeft 630 ton waterverplaatsingWas dus de verhou ding in grootte der schepen, waarmede de Ruijter de Spaansche schepen wist te verslaan ongeveer als 12, de heer E. wil de grootteverhouding onzer schepen tot die onzer tegenstanders brengen op 1: 12,7 a 1: 24. Hebben wij hier aangegeven, waarom wij als niet deskundige op marine- gebied ons niet vereenigen kunnen met het programma van den heer E. en meer vertrouwen stellen in dat van den verantwoordelijken minister, wij willen nog met een enkel woord de eerste belangrijke bladzijden uit schrijvers brochure aan een korte beschouwing onderwerpen. Het in die bladzijden ter neder gestelde is wel geschikt om bij de natie het vertrouwen in de Nederlandsche Regeering ten eenenmale te schokken. De heer E. toch beschuldigt de verantwoordelijke ministers van niet meer en niet minder, dan dat zij los van elkander en in flagranten strijd met elkander ieder een afzonderlijk programma van 's lands defensie voorstaan en hij bewijst zijn beweringen met citaten uit officieele stukken. De natie heeft voorzeker het recht ter zake volkomen juist ingelicht te worden. Wij hopen dan ook van harte, dat het hier ter neder ge schrevene er het zijne toe mogen bijdragen, opdat in 's lands vergaderzaal door de betrokken ministers, niet een ontwerp van landsverdediging bloot worde gelegd 2), maar wel de verklaring worde gegeven, dat zij op het 1) Deze cursiveeringen zijn van ons. 2) Openbaarmaking mag, waar het de hoogste landsbelangen geldt, nooit zoo ver gaan, dat -wij het buitenland alle gewenschte gegevens in handen geven. Dit wordt in de gewisselde stukken, onzes inziens, wel eens uit het oog verloren. Wij wijzen slechts op de officieele behandeling der defensie van Soerabaija, waar de minister zelfs het aantal en het kaliber zoo der oude marine vuurmonden als der nieuw aan te schaffen snelvuur kanonnen bekend maakte, en waar men zich niet schroomde mede te deelen, dat om verschillende redenen van een torpedoversperring der vaarwaters was afgezien.

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 559