529 boord is, hoe komt men yan en naar boord, wanneer het schip niet aan een kade gemeerd ligt, enz. enz? De meening yan den heer E., dat projectielen yan de schoorsteenen zijner schepen niet genoeg weerstand zullen ondervinden om tot springen te geraken, kunnen wij moeilijk onderschrijven; in ieder geval zal de schoorsteen dan zonder binnenwand geconstrueerd moeten worden. blz. 19. Schrijver vermeldt hier, dat de commandoschepen een seinmast voeren, waaruit dus zou zijn af te leiden, dat de artillerieschepen er geen hebben. Maar hoe seinen die schepen dan blz. 23. Wij lezen hier: „Yan de vloot, georganiseerd volgens de denk beelden van den minister Röell, zullen 21 torpedobooten groot model, „ad bijna 6 millioen gulden, in Engeland worden aangemaakt." In de memorie van antwoord op de begrooting lezen wij ter zake: „Ondergeteekende zal steeds, waar dit mogelijk is, de belangen van „onze binnenlandsche industrie behartigen bij aanbouw voor het Dep. v. „Marine. „Wat deze eerstelingen van torpedobooten type „Boa" betreft, heeft „hij echter overwegende redenen om die buitenslands te laten bouwen en „wel bij een specialiteit op dit gebied. „De laatste 10 jaren toch hebben onze binnenlandsche werven niet aan „den bouw van torpedobooten gedaan en vreest ondergeteekende daarom, „dat zij op dat gebied, waarop juist gedurende de laatste jaren zooveel „vooruitgang plaats had, minder goed aan het doel beantwoordende vaar- „tuigen zullen leveren dan buitenlandsche firma's, die niet anders bou- „wen dan torpedobooten en torpedobootjagers, en dus groote ondervin ding op dat gebied hebben. Yan die ondervinding gebruik te maken „in het belang onzer defensie acht ondergeteekende zijn plicht. „Het is zijn voornemen, zoo hij de eer heeft alsdan nog aan het hoofd „van het Dep. der Marine te staan, het bouwen van de volgende torpe dobooten, naar het model van deze eerstelingen, aan de binnenlandsche „industrie op te dragen." blz. 24125. Schrijver acht bewapening met kort geschut, ja met hou witsers, die krombaanvuur afgeven, zeer doeltreffend en wijst o.a. opeen lezing in 1892 in The Royal United Service Institution gehouden, waar de admiraal Long verklaarde van krombaanvuur in den zeeoorlog een „serious effect" te verwachten. Sedert zijn 8 jaren voorbijgegaan en hoe luttel is nog de toepassing, die, om de vele er aan verbonden bezwaren, aan het steil invallend vuur bij de schepen gegeven is! Yoorts beroept schrijver zich op de resultaten door het vuur van een houwitser van de „Dragonne" ter reede van Toulon, op het raderschip „Panama" verkregen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 561