536 van eene compagnie is, krijge ouk het kader dier compagnie onderlinge instructie, in verband met de aan de soldaten te onderwijzen oefeningen. De Europeesche-, zoowel als de inlandsche soldaat heeft plezier in het schermen met eene tegenpartij (trekken) instede van die goede eigenschap te bevorderen, wordt zij, door de tegenwoordig te vaak als regel toe gepaste oefeningen zonder tegenpartij, gedood. En zegt nu niet, M. B., de beginselen moeten eerst grondig gekend zijn, want dan laat de schoolmeester Uw zoon, die niet mooi schrijft, zijn heele leven in de laagste klasse van de laagste school zitten. Si Aïïoe. Bereden hoornblazers. De bataljons- of colonnecommandant eu zijn adjudant zijn bereden, maar de hoornblazer, die hen overal moet volgen en nu en dan bovendien nog ordonnans-diensten moet verrichten, is te voet. Onder de paarden, welke door de cavalerie aan het civiel bestuur moe ten worden afgestaan, als ongeschikt voor den ruiter-velddienst, zijn er vele, die voor den dienst van de infanterie-hoornblazers opperbest zouden voldoen. 2 paarden en 3 in het rijden bedreven hoornblazers per veldbataljon, dat zal dus niet veel kosten en het zal van groote tactische beteekenis zijn. Een bataljons-of colonnecommandant toch, die zijn hoornblazer kwijt is, kan in een kritiek oogenblik daardoor buiten staat zijn zijn wil kenbaar te maken aan afdeelingen, welke hij niet ziet, of die buiten het bereik van zijne stem zijn. Daarvan kan een overwinning of een neder laag afhangen. Si Anoe Medewerking. Meermalen heb ik gestolen of geplukt uit hetgeen ik van anderen hoorde, en dat mijne instemming had. Omgekeerd mocht ik over mijne opmerkingen en wenschen vernemen: „dat heb ik ook al wel honderdmaal gedacht." Waarom dan toch, kameraden, niet zelf even gehandeld? Ons tijdschrift biedt u op eenvoudige, practische wijze de gelegenheid aan om het legerbestuur, Uwe kameraden, of wien dan ook eene op merking, eene beschouwing, eene vraag, een wensch, mits van algemeen belang, in overweging te geven. Welaan maakt daarvan gebruik, wacht niet op het toeval om nuttig te zijn. Si Akoe.

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 568