40 Wat de intendance betreft, moet er op gerekend worden, dat bij de aan wal op te richten magazijnen en c.q. ook op de vloot per soneel moet achterblijven. Elk bataljon moet bovendien zijn eigen kwartiermeester hebben. Bij kleine detachementen kunnen de overige wapens en diensten bij de infanterie in administratie opgenomen worden. Het hospitaal-personeel dient zóó sterk te zijn, dat het voorziet in de behoeften van de ziekenschepen en van het aan wal op te richten veldhospitaal. Bovendien moet er gerekend worden op de indeeling bij elk bataljon van 1 officier van gezondheid met eenige ziekenoppassers en hand langers. Is het aantal paarden nog al belangrijk, dan dient ook personeel van den veterinairen dienst mede !e gaan. De trein wordt onder bevel gesteld van een of meer troepenoffi cieren. Bij de behandeling van den transportdienst zal hierover meer gezegd worden. II. Transportmiddelen. Het aanvallend karakter, dat onze oorlogen steeds hebben, brengt mede, dat we meestal den strijd voeren op vijandelijk gebied en daar door gelukt 't ons zelden transportmiddelen van de bevolking te ver krijgen. expeditie tegen Pasoemah in 1866 vertrouwde men er op koelies te krijgen uit de ons goedgezinde streken, met het gevolg, dat de operatiën tijdelijk gestaakt moesten worden uit gebrek aan transportmiddelen. En al verkrijgt men koelies, dan zijn deze nog dik werf niet te ver trouwen en onwillig. Bij de expeditie naar Bali in 1868 maakte de Badja van Boeleling op verzoek den tocht naar Bandjar mede, ten einde invloed uitte oefenen op de Baliërs, die over het algemeen weinig lust toonden tot het verrichten van koeliediensten en bevreesd waren, om als vijanden binnen Bandjar te komen, aangezien naar zij dachten de Brahmanen door de daar verblijf houdende goden in bescherming zouden genomen worden. Nadat een paar hunner ongelukkigerwijze door voor vijanden be stemde kogels gewond werden, vluchtten de overigen en trok ook de

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 56