41 Radja met overhaasting terug. Toen de tocht een dag later weder ondernomen zou worden, bleek het, dat het grootste gedeelte der koelies op zich liet wachten, zoodat de troepen genoodzaakt wat en weder naar het bivak terug te keeren. Aangezien de Balische hoofden eenparig verklaarden, dat de bevolking niet gesteld was op het ver richten van koeliediensten, werd aan de regeering vergunning gevraagd tot het werven van Javaansche koelies. In de meeste gevallen zullen wij bij het uitzenden van eene expeditie een volledigen transporttrein moeten medenemen, willen wij het succes van den tocht niet in de waagschaal brengen. Het grootste gedeelte der voor de troepen benoodigde levensmiddelen zal men te vergeefs bij de bevolking zoeken en, is deze vijandig gezind, dan zal zij bij onze nadering haar voorraad in veiligheid brengen Voor de legering der troepen in bivaks, voor het maken van bruggen enz. zullen dikwerf de materialen ontbreken, zoodat wij ook bouw materialen moeten medenemen. Ook een groote hoeveelheid munitie zal medegevoerd moeten worden. Voor al deze behoeften is een transporttrein noodig. Deze kan bestaan uit koelies, lastdieren, voertuigen, vaartuigen of spoor wegmaterieel. De koelies hebben in al onze oorlogen als transportmiddel dienst gedaan en telkens, wanneer men ze trachtte te vervangen, bleken zij onmisbaar te zijn. Zij zouden zeker minder gebruikt worden, iudien men niet meer over gevangenen kon beschikken, doch genoodzaakt was steeds z.g. vrije koelies te bezigen. Ten allen tijde zal men ze echter noodig hebben om goederen, die niet met lastdieren vervoerd kunnen worden, te dragen en om de gewon den te vervoeren. Zij hebben het voordeel, dat men ze voor andereW^^ werkzaamheden kau bezigen, indien zij niet bij de transporten noodig zijn. Zij hebben echter het nadeel van hun gering draagvermogen, waar door men ze met niet meer dan 20 K.Gr. belasten kan. Onder deze 20 K.G. moeten dan medegerekend worden de eigen levensmiddelen, waardoor de nuttige arbeid vooral bij lange tochten zeer vermindert. Het gevolg hiervan is, dat de trein eener colonne bij medevoering

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 57