tra, enz. Zij schijnen zelfs te verkiezen te zijn boven muildieren. In het Indisch Militair Tijdschrift 1890 komt een opstel voor over den transporttrein bij het Engelsch-Indische en het Nederlandsch-Indi- sche leger, waarin wij het volgende vinden: „Draagpaarden zijn te verkiezen boven muildieren; bij een der tochten, „die onder aanhoudenden regen met groote moeilijkheden gepaard „ging en waarbij zes troepenpaarden op een bergpad uitgleden en van „18 tot 50 voet naar beneden stortten, kwamen de draagpaarden „enkele uren na den troep in het bivouak, terwijl de muildieren den „tocht bijna niet hadden kunnen volhouden; drie stierven er van uit- „putting en gebrek aan voedsel en van de 85 waren er 18 onbruikbaar „door ziekte. Eerst een week later waren de muildieren weder bij „den troep, doch met achterlating van een gedeelte der bagage; „18 moesten er evenwel ziek naar het garnizoen teruggezonden „worden. „Van de 35 draagpaarden leden er enkele aan drukkingen, maar „op één na, konden alle na eenigen rust weer mee. Wij hebben „over allerlei terrein en onder afwisselend weer een afstand van 600 „mijlen afgelegd en nimmer hebben de draagpaarden ons in den „steek gelaten." De te bezigen draagzadels moeten met zorg gekozen worden om drukkingen te voorkomen. De vrachten moeten in twee gelijke deelen verdeeld worden en goed bevestigd. Alles moet in het werk gesteld worden om de dieren in goeden staat te houden. Het dragen is voor de paarden veel vermoeiender, eischt meer krachtsinspanning en veroorzaakt meer wonden dan het trekken voor voertuigen. Bij rusten van korten duur zullen de vrachten niet afgenomen kunnen worden. De mogelijkheid om voertuigen te bezigen is 't meest afhankelijk van de gesteldheid der wegen. Zelden hebben onze colonnes op te treden in gewesten, waar een voldoend aantal goede wegen voorkomt. Waar in beschrijvingen van expeditiën van wegen gesproken wordt, worden in den regel slechts breede paden bedoeld, zoodat zelden de gelegenheid zich zal voordoen om gebruik te maken van voertuigen. De kar getrokken door paarden, ossen of karbouwen is het voertuig, dat in Indië algemeen gebruikt wordt.

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 59