45 Waar van waterwegen gebruik gemaakt kan wordeD, moeten deze verkozen worden boven de landwegen. Bi] groote expeditiën zal 't soms noodzakelijk zijn één of meer schepen in ziekenschepen te veranderen. De wijze van inrichting wordt dan door den geneeskun digen dienst aangegeven. Van spoorwegen zal zelden kunnen worden gebruik gemaakr, daar ze tot dusver slechts op Java, in Groot- Atjeh en in enkele deelen van Sumatra's West- en Oostkust worden aangetroffen. Voor expeditiën kan gebruik gemaakt worden van Decauville-spoor van 0,4 of 0,5 M. spoorbreedte (te Atjeh is de laatste breedte in gebruik). Door de gemakkelijkheid, waarmede de stukken onderling verbon den en weder gescheiden kunnen worden is een dergelijke baan spoedig te leggen. De wagens worden voortbewogen door menschen of dieren en somtijds ook wel door een lichte locomotief. Een Decauville- wagen met een inhoud van 0,25 M3 of 0,3 M3 kan door éen man gemakkelijk voortbewogen worden met 4 K.M. snelheid per uur. Een paard trekt 8 wagens van 0,5 M3 met een snelheid van 4 K.M. in het uur. In verband met het gebruik van den trein dient deze verdeeld te worden in le, de korpstrein; 2e, de algemeene trein. De korpstrein j omvat dat gedeelte der transportmiddelen, hetwelk benoodigd is voor—het] vervoer van munitie, keukengereedschap en pioniergereedschap bij de infanterie, voorhot dragen van keuken gereedschap en het grassbijden bij de cavalerie en artillerie, voor 'J—dragen van keukengereedschap, reserveuitrusting en seintoestellen bij de genie, voor de ambulances bij den geneeskundigen dienst, voor- het dragen van het archief bij de intendance en bij de korpsen., De algemeene trein is bestemd voor den opvoer van vivres, ma terialen en munitie en vormt verder een reserve voor de korpstreinen. De ingedeelde koelies dienen c.q. tevens voor de verzorging der picol- en karrepaarden, en zoo noodig ook voor het schoonhouden en opruimen van het terrein.

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 61