47 De koelies bij het veldhospitaal zijn afhankelijk vaa de grootte daarvan. Aan mandoers en mindere militairen zijn wederom noodig één op 20 koelies. III. Het tijdstip van vertrek. Bij kleine expeditiën wordt de expeditionnaire macht genomen uit één der afdeeliugen van Java, bij grootere uit meerdere afdeelingen. De troepen worden vereenigd in de hoofdplaatsen en daar ingescheept. Zoodra zulks geschied is, moeten de schepen spoedig vertrekken, ten einde het verblijf aan boord zooveel mogelijk te bekorten. De afreis der schepen moet zoodanig worden geregeld, dat zij gelijk tijdig de plaats van bestemming bereiken. Bij de le Atjeh-expeditie werden alle schepen te Batavia vereenigd, vertrokken gelijktijdig en moesten gedurende den overtocht bij elkander blijven. Deze laatste bepaling veroorzaakte een belangrijk tijdverlies het eene vaartuig moest telkens op het andere wachten en door de duisternis van den nacht bleven de schepen nief bij elkander. Beter zou het geweest zijn de schepen elk op zich zelf te doen afreizen, de traagste schepen het eerst. Dit geschiedde dan ook bij de 2e expeditie; om de troepen niet langer dan noodig op zee te doen zijn, werd bepaald, dat de schepen van de inschepingsplaats direct naar de reede van Atjeh zouden vertrekken, waarbij de minst snelvarende schepen het eerst afreisden. De tijd van vertrek der troepenmacht is afhankelijk van den tijd, waarin de oorlog valt. Zoo mogelijk moeten de troepen bij het begin van den drogen moes son op het oorlogsveld zijn, ten einde dezen gunstigen tijd in zijn geheel voor de operatiën te kunnen benutten. Is de oorlog eenmaal verklaard, dan moet de expeditie zoodra mogelijk vertrekken, ten einde te voorkomen, dat de vijand zich voor bereidt op krachtigen tegenweer. IV. Keuze van het landingspunt. Daar de vijand meestal bekend is met het uitzenden der expeditie, zal hij dikwerf trachten de landing te beletten en daartoe versterkingen

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 63