48 opwerpen en zijn benden verzamelen op het punt of de punten, waar hij de troepen verwacht. Het is dus noodig, dat de vijandelijke kust verkend wordt, zoodra de troepen in hare nabijheid komen. De keuze van het landingspunt regelt zich naar het operatie object. Men zal trachten zoo dicht mogelijk nabij dit object te landen. Leiden van een ander meer verwijderd punt goede wegen naar het object of heeft men daar minder tegenstand te verwachten, dan kan zulks aanleiding geven tot de keuze van deze meer verwijderde landingsplaats. De landingsplaats moet eene goede ligplaats voor de schepen opleveren, waardoor deze ten allen tijde in verbinding kunnen zijn met de kust. Daar alle aanvoer over zee geschiedt, moeten de schepen als de operatiebasis beschouwd worden; de troepeD, van deze basis ge scheiden, zouden gebrek aan levensmiddelen enz. kunnen hebben, zonder dat men daarin zou kunnen voorzien. Bij de beraadslagingen over het al of niet doorzetten van de eerste expeditie tegen Atjeb, meende de commandant der maritieme middelen, dat de in de maand April ingevallen kwade moesson het liggen op de reede van Atjeh onmogelijk zou maken, terwijl de buien uit het NW. dikwijls elke gemeenschap met den wal zouden afsluiten. Het was voornamelijk deze overweging, welke leidde tot het terug roepen der troepen. Een goede verbinding van de kust met de schepen moet dus als een hoogst belangrijke eisch worden beschouwd. De kust bij de landingsplaats mag niet moerassig wezen, omda dit de landing bemoeielijkt. Ook kan het landingspunt dan uit een hygiënisch oogpunt niet voor strandbivak gebezigd worden. Het is wenschelijk de landing aan de monding eener rivier of in de nabijheid daarvan te doen geschieden, ten einde door het bezigen van dien waterweg den opvoer te vergemakkelijken. Zoo werd bij de 2e expeditie naar Atjeh de keuze van het landings punt bepaald door den wensch om de bevaarbare Atjehrivier als communicatielijn te benutten.

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 64