50 - Dit tijdstip is het meest geschikt, omdat de branding dan het ge ringst is. Bijtijds moet de debarkementsorder uitgegeven worden, om alles naar behooren voor de landing in gereedheid te kunnen brengen. In deze order zal in hoofdzaak moeten worden aangegeven, waar en wanneer de landing zal worden uitgevoerd, door welke troepen daaraan wordt deelgenomen en onder wiens bevel, welke ontschepings middelen er voor de verschillende afdeelingen beschikbaar zijn, welke marinevaartuigen de landing zullen ondersteunen en de mede te voeren hoeveelheid munitie, levensbehoeften en transportmiddelen. Ook moet bepaald worden in hoeveel liniëa de landing zal plaats vinden en welke troepen tot elke linie zullen behooren. Wenschelijk is eerst infanterie en genietroepen aan land te brengen met de bijbehoorende ambulances, daarna de artillerie en vervolgens den trein. Om te voorkomen, dat een compagnie bij het aan land komen een te groote frontuitbreiding heeft en dat de troepen door elkander geraken, komt de regeling door de Engelschen gevolgd bij de landing in de golf van Aboukir op den 7en Maart 1801 en bij de landing in de Krim in 1854 aanbevelenswaardig voor. Hier werden de booten in drie liniëa opgesteld, zóó, dat de manschap pen van elke compagnie verdeeld waren over booten der le, 2een 3e linie. De booten der eerste linie moesten met 50 voet onderlingen afstand landen, die der tweede en derde linie in de tusschenruimten. De noodige orders voor het gereedmaken der debarkementsmiddelen worden door den commandant der marine gegeven en een zeeofficier wordt met de leiding der ontscheping belast. Yoor het begin der landing moeten de troepen een stevig ontbijt hebben genuttigd. De oorlogschepen beginnen het strand door hun geschutvuur van vijanden te zuiveren en de troepen gaan van boord. Gedurende den tocht wordt het vuren voortgezet, om de eigen troepen te beveiligen tegen het vuur des vijands. Zjn de landingsvaartuigen het strand dicht genoeg genaderd, dan wordt het vuren der schepen gestaakt. De troepen der eerste linie gaan op bevel van hun commandant aan wal en zetten zich hier vast om de landing der overige liniëa te beveiligen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 66