53 Indien de breedte van den weg zulks toelaat, wordt gemarcheerd in sectie-colonne, daar de slagvaardigheid der colonne afneemt bij het versmallen der frontbreedte en het daardoor verlengen der co lonne. Zelden zal er intusschen gelegenheid bestaan dien marsch- vorm toe te passen; gewoonlijk moet uit de flank en dikwijls zelfs op een gelid worden gemarcheerd. Om te lange of diepe colonnes te vermijden, late men waar 't kan, de troepen zijwaarts van den weg marcheeren. Op marsch moeten de taktische onderdeelen steeds vereenigd blijventusschen die onderdeelen beware men een geringe distantie, teneinde opdringen te voorkomen. Nemen de bezwaren van den weg toe, dan ontstaat daardoor nei ging om minder op te sluiten. Hierop moet gelet worden, omdat de colonne anders verlengd wordt en daardoor haar verdedigings vermogen vermindert. In moerassige streken en in woest terrein, zal het behoorlijk af stand houden bezwaarlijk en soms onmogelijk wezen. Daür vooral zal de beweging uiterst langzaam zijn en zal het hoofd der colonne zich niet mogen overhaasten, om het overige gedeelte in staat te stellen te volgen. Is het verband verloren geraakt, dan heeft men groote kans, dat de vijand er van gebruik maakt om een aanval te doen. In den Atjeh-oorlog werd een transport van 2 officieren, 47 ge wapende en 13 ongewapende militairen van Kota-Radja naar Atoeh gezonden. Doordat bij dit detachement, waarvan een gedeelte uit nieuwelingen bestond, in het geheel geen kader was ingedeeld, was er weinig verband in den troep. Even na het verlaten van de Missigit Pager Ajer werd het detachement door den vijand bescho ten. Het het oog op de zwakte van zijn detachement scheen de commandant zich buiten gevecht te willen houden, waardoor aan het hoofd te snel werd doorgemarcheerd. Het gevolg hiervan was, dat de rest van den troep niet kon volgen en het verband geheel ver loren ging, hetgeen den vijand deed besluiten het detachement te achtervolgen. Het viel hem gemakkelijk den uic elkaar getrokken troep in de pan te hakken. Yooral bij afdeelingen van geringe sterkte is het zaak orde en verband te handhaven. Zij zullen den vijand meer eerbied inboeze-

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 69