56 infanterie te gering mag genomen worden, aangezien daardoor de aanwezigheid der cavalerie hinderlijk zou worden voor het vuur der infanterie, zonder dat deze veel voordeel van het hulpwapen zou hebben. De taak der infanterie zal door de medewerking der cavalerie zeer verlicht worden, terwijl de snelheid van beweging van het geheel grooter wordt. Werd eertijds de cavalerie nagenoeg altijd slechts voor den ordon- nansendienst gebezigd, de geschiedenis der laatste jaren wijst op een gelukkigen omkeer in dit opzicht, waardoor dit hulpwapen meer tot zijn recht komt. Bij den eersten tocht der colonne Halewijn naar Bagoh en Oleh Gadjah in Edi (1890) werd de cavalerie eerst gebezigd om de vijandelijke versterking bij Tepajang di Roem te verkennen. Daarna kreeg zij bevel om Westwaarts voort te rukken in de rich ting van Edi Tjoet. Onder weg verkende zij nog een versterking, herstelde een brug en verdreef in de nabijheid van Edi Tjoet eene kleine bende Atjehers door eene charge. Ook de operatiën in Atjeh sedert 1896 en de Pedir-expeditie wij zen op een ruim gebruik van cavalerie bij de ageerende colonnes. In de meeste gevallen zal de toevoeging van cavalerie mogelijk zijn Bestaat de voorhoede uitsluitend uit infanterie, dan worden haar toch zoo mogelijk eenige cavaleristen toegevoegd om rapporten over te brengen en om belangrijke terrein voorwerpen buiten het eigenlijke doorzoekingsfront te doorzoeken. Ook dienen zij dan om dwarswegen, die op den hoofdweg uitkomen, te verkennen. De bij de colonne aanwezige genietroepen behooren eveneens aan de voorhoede te worden toegevoegd tot het opruimen van hindernis sen en het aanbrengen van noodige herstellingen aan wegen en bruggen. Bij den bovengemelden tocht van de colonne Halewijn was een de tachement genietroepen bij de voorhoede ingedeeld. Het werd gebe zigd om bij den marsch van het bivak aan de Kwala Edi Tjoet een colonneweg te kappen naar de kwala Bagoh, eene lengte van 1500 M., terwijl het later een drietal coupures in den weg naar de Gedej Bagoh snel overbrugde. Zijn er geen genietroepen aanwezig, dan behelpt men zich door koelies met de noodige gereedschappen bij de voorhoede in te deelen. Yan het doel van den marsch zal het afhangen of bij de voorhoede

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 72