60 Is aan de colonae geen cavalerie toegevoegd, dan ondervindt zij door de slechte gesteldheid der wegen, het ongunstige terrein en het klimaat in den regel reeds zooveel vertraging, dat eene stelselmatige dekking der flanken den marsch bijna ondoenlijk zou maken. Verwacht men slechts kleine benden op de flank, dan is flink doormarcheeren gepaard aan waakzaamheid en orde het beste. Slechts wanneer men veronderstelt, dat eene belangrijke vijandelijke macht zich op de flank der marschrichting ophoudt, bezigt men eene flank dekking. Heeft men op niet te grooten afstand van de marschrich ting heuvelterrein, dan is 't mede noodzakelijk in dat terrein een afdeeling als fUnkdekking te doen marcheeren. Bij den tocht van de colonne van Heutsz naar Keumala Raja op den 14en Juni 1898 wetd zij, naar de Kr. Titeue marcheerende, vrij hevig beschoten uit het heuvelterrein, waar massa's volk werden waargenomen, die met have en vee de vlucht namen. De cavalerie gevolgd door een compagnie verdreef den vijand, waarna de marsch werd voortgezet met de gedetacheerde compagnie als linkerflank dekking in het heuvelterrein. Bij den marsch van Pantjah naar Reung-reung in Januari 1898 werden de marechaussées als rechterflankdekking in het heuvelter rein gedetacheerd. Is om een of andere reden het detacheeren van eene flankdekking ondoenlijk of niet wenschelijk, dan moeten de toegangen tot de marschrichting gedurende het voorbijmarcheeren door afdeelingen afgesloten worden. Heeft de colonne-commandant beschikking over cavalerie, dan wordt deze, indien zij na aftrek van de in front benoodigde afdee ling nog sterk genoeg is, als flankdekking uitgezonden om de colonne tegen onverwacht vuur te beveiligen Bij het oprukken van Lampermey naar Kroeng Gloempang (Atjeh 1896) éclaireerde een peloton cavalerie op de rechterflank. Hebben wij tot dusver het geval beschouwd, dat de flankdekking aan de voorwaartsche beweging blijft deelnemen, thans zullen wij overgaan tot de flankstellingen, waarbij een detachement een bepaald punt blijft vasthouden, om daardoor de veiligheid op de flank der marcheerende colonne te verzekeren.

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 76