SCHOT ZONDER KNAL EN VLAM. (Overgenomen uit Streffl. Ost. Mil. Zeitschrift XL Jahrg. Ill BandII Ileft). Na de „rookvrijheid" verrast ons de knal- en vlamvrijheid. Wij kunnen dit met recht eene verrassing noemen, wijl wjj deze ver schijning even weinig konden verwachten als de eerste. De rookvrijheid vond men toevallig, want het is bekend, dat men niet een rookvrij praeparaat zocht, maar een, dat uit een ballistisch oogpunt de vroegere buskruitsoorten overtrof en dat de rookvrijheid slechts toevallig een der eigenschappen van het nieuwe prasparaat vormde. De knal- en vlamvrijheid daarentegen vond men niet toevallig, men verkreeg haar door overdenking. De afwezigheid of beter gezegd de uiterst geringe dichtheid van den rook bemoeilijkt ongetwijfeld een bepaling van de plaats, vanwaar het schot komt, maar de richting van den knal en de, afhankelijk van den achtergrond en het uur van den dag, meer of minder goed waarneembare vlam, kunnen nog altijd worden benut om zich aan gaande de richting en de plaats van het schot gedeeltelijk te oriën- teeren. Wanneer ook deze laatste bovendien minder goede en niet zeer bruikbare hulpmiddelen voor de oriëuteering vervallen, zoo staan wij tegenover de geheimzinnige vurende vijandelijke afdeeling wel niet werkeloos, maar zeker machteloos. Men heeft het schot zonder rook, knal en vlam met een sluipmoord vergeleken; al is dit ook niet billijk, er bestaat helaas wel eenige overeenstemming tusschen beiden De oorlog is echter de strijd tusschen de gezamenlijke strijdkrachten van twee staten en het is moeilijk vast te stellen welke oorlogsmid delen uit den strijd moeten worden geweerd; ook kan aan geen staat worden verhinderd om aan zijne strijdmiddelen de grootst mogeljjke

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 79