65 die vóór de monding gevormd wordt, geen vertraging, zoodat de tweede knal den eereten nadert en er als het ware mede samensmelt. Bij grooter kaliber driDgt de buitenlucht gemakkelijker en sneller de ziel binnen, terwijl daarentegen de achter het projectiel ontstaande luchtledige ruimte, door hare grootere doorsnede, eveneens grooter wordt en door de haar omringende lucht langzamer wordt gevuld. In dit geval wordt dus de eerste knal verhaast, de tweede daaren tegen vertraagd, en daardoor de knallen beter afzonderlijk hoorbaar. Wij vestigen er de aandacht op, dat hier slechts van eene betrek kelijke vertraging gesproken kan worden, wijl de in beschouwing komende tijdsruimten zoo kort zijn, dat de tijdsverschillen tusschen de beide knallen slechts in honderdsten van secunden kunnen worden uitgedrukt. Daarom en door het onvolkomen waarnemingsvermogen van het menschelijk oor zijn de beide knallen in het algemeen niet van elkan der te onderscheidenhet best kan men ze beiden hooren, wanneer een der knallen in zijne voortplanting naar ons oor vertraagd wordt, zoodat hij met voldoende vertraging ons oor bereikt; dit heeft bijv. dan plaats, wanneer wij tegenover het vuurwapen staan en de eerst ontstane knal door de snel daarop ontstaande geluidgolven van den tweeden als het ware teruggeworpen, dus vertraagd wordt 1). De knal vrijheid van het schot werd voor het eerst opgemerkt in de Mailander straatgevechten in 1848, waarbij enkele oproermakers wind buksen en met schietkatoen geladen geweren gebruikten. Nu waren wel is waar deze geweren eigenlijk niet knalvrij, maar de knal der windbuksen is zeer zwak en die der schietkatoengeweren was door de groote brisante werking van het los gebruikte schietkatoen zeer scherp maar ook zeer kort, zoodat bij door den korten duur van den indruk nauwelijks hoorbaar was. Om licht verklaarbare redenen werd van beide wapens spoedig afgezien. Id den laatsten tijd deed de Fransche overste Humbert pogingen tot vermindering of opheffing van den knal. Wijl het hoofddeel van den knal wordt veroorzaakt door het binnendringen van de buitenlucht in de ziel, beproefde Humbert deze hoofdoorzaak op te 1) F. J. P. S. zal in het bovenstaande vermoedelijk de beantwoording vinden van zijne vraag op blz. 1161 van den vorigen jaargang. Red. Dl. I, 1900. 5

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 81