68 Fig. 2. 77V///A Zoodra het projectiel over den kogel heenvliegend, de monding van den knalvanger bereikt, slingeren de buskruitgaseen den kogel "aar voren en versperren daardoor de opening. Opdat de door de gaten O naar achteren uitstroomende buskruitgaseen de vurende sol- aten niet zullen kwetsen, bracht Humbert aan den loop achter den knalvanger eene ringvormige verdikking, den gasvanger aan, die de naar achteren stroomende gassen zijwaarts afvoert. Humbert zelf noemt zijne uitvinding nog onvolkomen, waarover wij ons niet behoeven te verwonderen. De kleine kogel kan bij handvuurwapenen, door de veranderlijke ligging van den loop tijdens het gebruik, moeilijk aan het doel beantwoorden en kan ook in de mon mg van den knalvanger blijven steken, iets wat onvoorwaar delijk moet worden belet, enz. Voorts zoude het noodig zijn de afsluitinrichting zoo te maken dat de tot opening van de ziel (neerslaan van de klep, terugvallen van den kogel) gebezigde druk der buitenlucht eenigszins, bijv. door een zwakke veer of iets dergelijks, werd geholpen, opdat het vrij zijn van de ziel onder alle omstandigheden verzekerd is De door Humbert met snelyuurgeschut genomen proeven bevre- digden zijne verwachtingen, die wel wat hoog gespannen waren, niet geheel, doch bevestigden volkomen de juistheid van zijn denkbeeld en van den ingeslagen weg. Het aanbrengen van de richtkorrel, de eventueele, overigens slechts geringe, verandering van het trefFerbeeld, de verandering in terug zet en terugloop, het opplanten yan de bajonet, het vuren onder declinatie bij geschut enz. yormen alle factoren, die in verband met de te treffen regelingen als gevolg van de knalvrijheid, het onder werp van grondige proeven en studiën vormen. Maar reeds de eerste, O

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 84