69 voorloopige resultaten schenken de overtuiging, dat Humbert's uit vinding spoedig het stadium van practische bruikbaarheid zal bereikeD. Het rook-, knal- en vlamlooze schot is ongetwijfeld eene uitvin ding, die voorbestemd is op den aard en het beeld van de toekom stige gevechten een beduidenden invloed uit te oefenen. Reeds aan het verdwijnen van den rook waren bij de vele bekende voor- en na- deelen, verdere gevolgen vaD technischen en tactischen aard verbon den, waaraan de vernietiging van knal en vlam zal voortarbeiden. Het eerste voordeel van de uitvinding van Humbert bestaat daar in, dat bij de automatisch werkende vuurwapenen dat deel van den terugstoot, dat vóór de opening van het sluittoestel noodig is tot overwinning van de traagheid van dit laatste, en eventueel ook van den loop, niet meer op den schutter wordt overgedragen. De beschoten vijandelijke afdeeling blijft omtrent de stelling der haar bevurende afdeeling langeren tijd in het onzekere, wijl zij over geen gegevens beschikt om zich aan vast te houden bij haar pogin gen tot ontdekking der stelling. Het verdwijnen van den rook reeds veranderde het beeld van het vuurgevecht aanmerkelijk en vaagde de schilderachtige wolken van kruitdamp der vroegere slagvelden onbarmhartig weg. Wanneer nu ook de knal en de vlam van het schot verdwijnen, wat rest ons dan nog van het romantische der slagvelden van vroegere eeuwen, van het machtige, mijlen ver schallende kanongedonder, van het zinver- doovende geknetter der snelvurende geweren? Maar klagen is vergeefs; de voortgang der militaire techniek heeft reeds veel van het romantische ter zijde geschoven en in de plaats daarvan ons prozaïsch begiftigd met „tactischen vooruitgang.' Na het verdwijnen van den kruitdamp verlevendigde ten minste het gedonder van het geschut en het geknetter der geweren het verloop van den slag; nu moet ook dit ophouden! Zeker zien wij dadelijk iD, dat het knal- en vlamlooze schot de handhaving der vuurdiscipline en de vuurleiding zeer vergemakkelijken en dat wij iu de toekomst het vuurgevecht, afgezien van het effect der werkelijkheid, bijna kun nen voeren als op het exercitieterrein. De commandant zal in het vuurgevecht, waarvan de stilte slechts wordt onderbroken door den slag van het zich openende en sluitende sluitmechanisme en den slag-

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 85