72 In het algemeen kan Diet geloochend worden, dat door het vervallen van den knal aan het moreel van den soldaat hoogere eischen worden gesteld. De voortgang van het vuur in doodsche stilte oefent een ternederdrukkenden invloed uit op het gemoed van den soldaat. Het vervallen van den kruitdamp, die den vreesachtige welwillend omhult, doet uit zich zelf reeds de strijdlust bekoelen en nu vernietigt de knalvrijheid ook nog de weinige voordeelen, die het geknetter en het gedonder der schoten daardoor boden, dat zij de vreesachtigen bedwelmden en zoo het gevaar deden vergeten. En toch, als men alles goed overweegt, dan slaat de schaal over ten gunste van knal- en vlamvrijheid en kunnen wij overtuigd zijn dat binnen korter of langer tijd de meer volmaakte, knal- en vlamvrije vuurwapenen hunnen triomftocht zullen houden. Wanneer wij de ontwikkelingsgeschiedenis der handvuur wapenen en van het geschut van de laatste eeuw nagaan, dan kunnen wij zien welke eene ontzaglijke schrede voorwaarts wij gemaakt hebben. 100 jaar geleden het onjuist schietende, gladde vuursteengeweer en het eveneens gladde, bijna middeleeuwsche geschut; thans na 100 jaren het 24 maal sneller, 20 maal juister schietende automatisch geweer en snelvurend geschut, die beide daarenboven nog rook-, knal- en vlamvrij zijn Met recht mogen we zeggen: Wat laten wij dan aan onze nakome lingen over om op dit gebied uit te vinden! Wat kunnen zij nog verbeteren aan de moderne vuurwapenen, die bijna het toppunt van volmaaktheid hebben bereikt? Of kon men dit niet reeds voor 100 of ook slechts voor 10 jaren zeggen In het geheel niet, want de gebreken der toenmalige vuur wapenen waren wel bekend, maar men kon ze bij het toen nog niet zoo hooge standpunt van ontwikkeling der techniek niet verhelpen, thans echter kent men niet slechts de gebreken, zooals bijv. terug stoot en terugloop, den verraderlijken knal enz., maar de techniek heeft tevens de middelen gevonden ze te doen verdwijnen en ook de nog hangende vraagstukken, zooals de verdere verkleining van het kali ber bij handvuurwapenen en geschut, de onvoorwaardelijke verze kering, dat de kleinkaliber projectielen den tegenstander buiten gevecht zullen stelleD, voldoende aanvulling der munitie bij den

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 88