183 toch wordt niet bepaald door de meerdere of mindere vuursnelheid, die de inrichting van den vuurmond toelaat, doch door de noodzakelijkheid om alle schoten waar te nemen, waarvan de moeilijkheid en dus ook de noodige tijd met den afstand toeneemt. Beneden de 1500 M. zal het nieuwe kanon bij snelvuur ongeveer tweemaal zoo krachtige uitwerking hebben als het kanon 73. In het schieten met brisante granaten staat het kanon 96 achter bij zijn voorganger. Zijn projectiel levert slechts 135 springstukken in plaats van 500 en zijne meer gestrekte baan vermindert het aantal treffers. Wanneer men te werk gaat volgens het schietvoorschrift, kan men rekenen op niet veel meer dan 7pct. treffers, onder gunstige omstandigheden. Ook in het vuur tegen gedekte doelen zal het kanon 96 minder resultaat opleveren. De granaat van het kanon 73 gaf al zeer bescheiden uitkomsten, ter wijl men bijna elk jaar de schietregels veranderde. Yon Rohne herhaalt, wat hij reeds vroeger geschreven zegt te hebbenEen projectieldat zoö'n nauwkeurig inschieten eischt, kan als weinig practisch te velde wor den beschouwd. Yon Rohne erkent, dat het vuren met brisante granaten niet heeft gegeven, wat het bij de eerste proeven beloofde en dat het in de wer kelijkheid nog minder zal uitwerken dan men er heden van verwacht. Hij stelt zelfs voor, nu toch een veldhouwitser is ingevoerd, de brisante granaat geheel te doen verdwijnen uit de uitrusting der veldkanonnen; een van de daardoor vrij komende caissons te vullen met granaatkartet sen en de vrijkomende bespanningen te bezigen om eene vierde houwit serbatterij per legerkorps op te richten. N.B. In Duitschland wordt de brisante granaat (Feldgranato 96) hoewel voorzien van eene dubbelwerkende buis, als regel gebruikt tegen gedekte troepen, waartoe men haar in de lucht, evenals eene granaatkartets, doet springen. (Kriegtechnische Zeitschrift 1899 No. 8). Bestaat er discipline in het Transvaalsche volksleger? De uitlating van generaal den Beer Poortugael in een der Nederland- sche dagbladen heeft al heel wat pennen in beweging gebracht. Wij zouden dan ook ons oordeel omtrent deze quaestie voor ons gehouden heb ben, indien wij dit niet op zoo juiste wijze in een buitenlandsch tijdschrift bevestigd hadden gezien. Men heeft naar het ons voorkomt al te dikwijls uit het oog verloren, dat de drildiscïpline, welke kunstmatig den beroeps soldaat aangebracht wordt, slechts een hulpmiddel is om hem in het gareel te kunnen houden. Welnu, die discipline mist de Transvaalsche boer,

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 201