282 N. na, hoe Japan met kracht de remonteering aanpakt, hoe het durft over te gaan tot een buitengewone leger- en vlootuitbreiding, hoe het in den Chin, oorlog met zelfvertrouwen alle Europ. officieren instructeurs v/h oorlogsveld geweerd heeft, hoe het de bepalingen van het oorlogsrecht wist toe te passen op een wijze, die menig Europ. staat beschaamd kan maken. Laat ons eerbied toonen voor een natie, die zóóveel vermag, maar laat ons ook voorzichtig zijn, laat ons rekening houden met dit herboren Aziatische rijk. De studie van kapitein Nypels zij den kameraden warm ter lezing aanbevolen. Het achot en de vuuruitwerking van het geweer en de karabijn M. 95, samengesteld door den kapitein der infanterie J. C. C. Nij - land, uitgegeven op last v/h Departement van Oorlog. Batavia, Jav. Boekli, en Drukkerij 1899. Voor het Beaumont geweer beschikten onze officieren over een bruikbare ballistische handleiding in het „Aanhangsel tot het voorschrift voor de schietoefeningen met het achterlaad-geweer klein kaliber bij de Infanterie" Bovendien konden zij met vrucht te rade gaan in het „Bundelvuur" van den oud-directeur der Indische schietschool. Thans echter, nu het geweer M. 73 voor het geweer M. 95, met een ge heel ander ballistisch vermogen, heeft plaats gemaakt, stond den officier niets ten dienste, waaruit hij als hoogere vuurleider de noodige kennis kon opdoen om in de practijk het meeste nut te verkrijgen van de uitmuntende eigen schappen van het tegenwoordige geweer. Het „Voorloopig Schietvoorsehrift voor de Infanterie" toch bevat omtrent kogelbaan en vuuruitwerking alleen het strikt noodzakelijke voor den Europ. onderofficier; de officier moet meer weten om in den waren zin des woords leider van de oefeningen te kunnen zijn en met vrucht de ballistische vraagpunten in onze en in buitenlandsche periodieken te kunnen volgen. En de Haagsche Schietschool dan? Welnu, laat ons de verdiensten daarvan niet verkleinen, al bevratreuren wij het ten zeerste, datlndiëhet zonder een dergelijke inrichting moet stellen. Maar hoe weinigen kunnen van die inrichting profiteeren en onder hoe ongunstige omstandigheden nog (ziekte, waardoor de cursus onderbroken of beëindigd moet worden). De lezer vergeve ons deze uitweiding, welke alleen ten doel heeft er op te wijzen, dat er een groote behoefte aan een nieuwe handleiding voor den officier bestond. Voorziet het werk van den heer Nij land, den oud- instructeur aan de Schietschool te 's Gravenhage, in die behoefte Het is deze vraag, die naar het ons voorkomt volmondig bevestigend

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 310