295 ling is gekomen, zal het eventueel uit te keeren dividend over het bedrag van het nationale fonds ten voordeele komen van een nader te bepalen Nederlandsche instelling van liefdadigheid. Willen is ook hier weer kunnen Aan wilskracht heeft het oud-Holland nooit ontbroken en dat wij onze afstamming niet verloochenen, bewijzen de uitingen in deze dagen. En ten slotte Als het doel van deze beweging is bereikt, d.i. de oprichting van een Nederlandsche kabelmaatschappij tot verbinding van Nederland met de kolo niën, de koloniën met het moederland, dan behoef ik bij u de overtuiging niet te vestigen, dat Wilhelmina van OranjeNeerland's dierbare Koningin, bij het bekrachtigen der statuten dier maatschappij door hare koninklijke handteekening, dankbaar Haar volk zal gedenken, dat op echt Holland- sche wijze Haar de taak helpt vervullen in alle tijden, onder alle omstandigheden getrouw te kunnen blijven aan het schoone devies Je Maintiendrai. J. J. LE ROY. lste Luitenant der Infanterie van het Ned.-Indische Leger. Leeraar aan de Kon. Mil. Academie. Veterinaire instructie voor den oorlog in Z. Afrika. Het Engelsche ministerie van oorlog heeft een kleine brochure uitge geven over de verzorging van paarden, muildieren en ossen bij den oorlog in Zuid-Afrika. De instructie is niet voor de paardenartsen, maar voor de officieren, om daarnaar te handelen, als geen geneeskundige hulp aanwezig is. Als voedsel voor paarden en muildieren is aangegeven mais, en zoogenaamd haver-hooi (forage), dat is nog niet geheel rijpe haver met de haverkorrels er nog in, die als stroo of haksel wordt gevoerd. Ook wordt wel groen gesneden gerst gegeven. Gewoon hooi heeft men er bijna niet. Het ration voor paarden is: 6 kilo koren en 5 kilo forage, voor muildieren of 5 kilo koren öf 10 kilo forage of van elk de helft. De muildieren krijgen dus slechts ruim de helft van het voedsel der paarden. Zoo mogelijk geeft men 2 maal in de week 's avonds meel en zemelen. Men achte het niet te erg, als een paard eenmaal zijn voer laat staan; herhaalt zich dit echter, dan moet het behandeld worden. Een vergiftige plant (door de Boeren tulp genaamd) groeit aan de oevers der rivieren en op moerassige plaatseneet een paard daarvan, dan krijgt het ophooping

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 323