HET CHIXEESCHE RIJK VAX HEX TEGEXWOORDIGEX TIJD. (Met Plaat II). 1) De vermomde annexatiën in den vorm van huurcontracten der ver schillende meestal aan de kust gelegen deelen van het Chineesche rijk waren een gevolg van den grooten aandrang der mogendheden en der kapitalisten, om in China veld te winnen. Vooral sedert den Japansch-Chineeschen oorlog heeft die aandrang grooten omvang gekregen en neemt hij eene wending aan, die voor de rust en vrede in Europa niet altijd geruststellend is. Bovenstaande in verband brengende met het belangrijk opstel van den Heer C. „Iets over de neutraliteit van Nederlandsch-Indië", voorkomende in aflevering N°. 10 1899 van dit tijdschrift, kwam het ons niet ondienstig voor eene bijdrage te leveren tot vermeer dering van de kennis der verhoudingen op commerciëel en politiek gebied in het Chineesche rijk, overtuigd als wij zijn van het groote belang, dat officieren van het Nederlandsch-Indische leger er bij hebben, om de gebeurtenissen in Oost-Azië met aandacht te volgen. De door mij geraadpleegde bronnen zijn de volgende: 1®. «The break-up of China", by Lord Charles Beresford (Harpers Brothers, Publishers. LondoD, 1899), 2®. „La Chine", expansion des grandes puissances en extréme orient (18951898). (Librairie militaire R. Chapelot et C»®. Paris, 1899). 3®. Verslagen betreffende de belangwekkende lezingen door den Heer Reid hier in Nederland gehouden, en verder artikelen voorkomende in de Gids, September afl. 1899; Tijdschrift van Ned. Indië, April 1) De spelling der plaatsnamen in dit opstel is in hoofdzaak overgenomen van de hierbij gevoegde plaat II, welke eene reproductie is van een voor het onderwijs aan de K. M. A. te Breda gelithographeerde kaart. Red.

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 352