BEZIGHEID VOOR DE RECONVALESCENTEN IN DE INDISCHE HOSPITALEN. In een der dagbladen las ik, dat Prof. F. Zimmer te Zehlensdorf zich beijvert naar geschikte middelen van bezigheid in hospitalen te zoeken. Dit geeft mij aanleiding na te gaan, hoe in onze Indische militaire hospitalen, waar zich de invloed der verveling stellig ook in ruime mate gevoelen doet, het doel te bereiken zou zijn. Natuurlijk zijn het voornamelijk de herstellingsoorden, waar de be hoefte aan bezigheid het meest gevoeld wordt en die in deze onze aandacht dus ook het meest verdienen, want het spreekt wel van zelf, dat bezigheden in den regel slechts door reconvalescenten verricht mogen worden. Maar ook in de eigenlijke „hospitalen" worden lijders gevon den, voor wie bezigheid nuttig en noodig is. Welnu, op welke wijze wordt hierin voorzien? Noemen wij vol ledigheidshalve allereerst in het kort de reeds bestaande midde len op: 1°. Het verblijf in den tuin. Dat het verblijf in een smaakvol aangelegden, ruimen tuin ter verdrijving der verveling van reconvales centen krachtig kan bijdragen, lijdt wel geen twijfel. Meestal wordt dit, o.m. ook om redenen van dienst, slechts in de vroege morgen uren (67 '/a u>) 6D des namiddags van 56 u. veroorloofd op som mige plaatsen is dit, o.a. omdat daar de noodige schaduw ontbreekt, op andere uren van den dag niet wel mogelijk. Met het oog op de wen- schelijkheid van een langer verblijf in den tuin overdag tot 11 u.— onder omstandigheden natuurlijk, dat daarvan geene nadeelen voor de gezondheid te vreezen zijn (op de koele bergplaatsen bijv.), verdieot het derhalve alle aanbeveling de dienstregeling hierop te baseeren. Het verblijf in de hospitaal-tuinen op latere uren van den dag behoort mogelijk te worden gemaakt door den aanplant van schaduwgevende hoornende verlichting van tuinJcoepels, enz.

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 392