366 tisch ware het alles in een hoop bijeen te houden. Kan het, men bivakkeere op 2 of 3 plaatsen, zoodanig dat de deelen, zonder er zelf gevaar door te loopen, elkaar door hun vuur kunnen steunen. Bij het gevecht is het doel de vernietiging van den tegenstander; dit wordt het best verkregen door insluiting, wijl alleen hierdoor de vijand tot standhouden wordt gedwongen. Insluitingen gelukken door de groots snelheid van den inboorling slechts zelden. Bij den aanval schuift men J/6 deel, dat zich natuurlijk zorgvuldig dekt, vooruit naar het sleutelpunt van de vijandelijke stellinghierachter volgt voor den hoofdaangreep 3/6 in tirailleurlinie met groote tusschen- ruimten, terwijl a/6 beschikbaar blijft voor de vleugelbeveiliging. De artillerie wordt in de nabijheid van de tiraiileurlinie gehouden. De dekking van den trein zorgt voor de rugbeveiliging. Enkele manschappen, op ver van elkaar gelegen punten in beheerschende stellingen verschanst, kunnen groote fronten uren en dagen vasthouden. In front is men onaantastbaar. Destemeer aandacht verdient de bescher ming van de zijden. De verdediging mag nooit lijdelijk zijn. Nachtelijke ondernemingen hebben groote waarde en worden o. a. begunstigd door de terreingesteldheid. Typisch Afrikaansch is het hoofdstuk: Yeeroof en—beveiliging. Onmogelijk kon ik op alle merkwaardige punten het licht doen vallen Ieder, die graag iets leest over laat ik het noemen buiten-model tactiek, zij dit werkje aanbevolen. B. v. B. Naam- en ranglijst der officieren van het Ne» derlandsehe leger en van dat in Nederlandsch- Oost-Indië alsmede van de landmacht in West- Indië. Gorinchem, J. Noorduijn en Zoon 1900.O- Met genoegen constateeren wij, dat de firma Noorduijn is voortgegaan op den eenmaal ingeslagen weg om het officiersboekje ook voor Neder- landsch-Oost-Indië tot een zoo volledig mogelijken gids te maken. In de uitgave voor 1900 werden de volgende wijzigingen aangebrachte 1°, als eerste der oud-commandanten v/h O. I. leger werd opgenomen de IA Gen. C. H. W. An(t)hirg (21 April 1815); 2°, mede werden opgenomen de militaire opzichters der genie; 3°, afzonderlijk vonden een vermelding het officiers personeel van; a. Het korps Marechaussee te voet in Atjeh enOnderb.; 5. De militaire school te Meester-Cornelis; c. Het korps pupillen te Gombong; d. De militaire strafgevangenis tevens huis van detentie teTjimahi; e. Het strafdetache- ment te Ngawi.

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 398