439 De grootste stoot tot haar wederopleving werd nu voor een halve eeuw gegeven door Vincent Priesznitz uit Freiwaldau. V. PrieszDitz was een boerenjongen, die op grood zijner waarne mingen van der boeren geneeswijze in de streek zijner geboorte, begon met zich zelf middels de waterkuur te genezen van een breuk van twee ribben, nadat de geneesheer, die hem daarvoor behandelde, verklaard had, dat hij voor goed ongeschikt zou zijn voor verderen arbeid. Priesznitz, die meende, dat hij toch niets meer te verliezen had, liet den geneesheer wegblijven en heelde zich zelf door wrij ving en aanwending van koude omslagen. Het is algemeen bekend welk een grooten naam Priesznitz zich door zijn genezingen heeft verworven en ook, dat hij daarbij alleen gebruik maakte van: geheele en gedeeltelijke wasschingen, baden, koude omslagen, zweeten in het bed, vochtige inpakkingen, water- drinken, luchthappen en diëet. De groote hoeveelheden water, die hij soms liet drinken, brachten hem echter bij velen in discrediet. Met bovengenoemde hulpmiddelen genas hij verschillende ziekten als hersenvliesontsteking, jicht, catarrhen, verlamming, zweren, rheuma- tisme, oogontstekingen, klierziekten, tandpijn, chronische hoofdpijn, slapeloosheid, spijsverteringsziekten, koorts, nachtzweet, kinkhoest, enz. Een van zijn navolgers was de bekende pastoor Kneipp, die in het kleine Wörishofen aan duizenden en nog eens duizenden patiënten gene zing heeft gebracht. Uit de omstandigheid, dat de natuurgeneeswijze voor het eerst na een reeks van eeuwen door leeken werd teruggevonden, moet mis schien de tegenstand verklaard wordeD, die zij al dadelijk in de medische wereld gevonden heeft, hetgeen echter niet kon beletten, dat zich voornamelijk in Duitschland een school van z.g. „natuurartsen1 vormde, die genezing met natuurkundige middelen op den voorgrond stelde, in tegenstelling van de z.g. schoolartsendie de genezing met scheikundige middelen bleven voorstaan. De natuurkundige middelen, die door de natuurartsen algemeen worden aangewend, zijn water, licht, lucht, diëet, beweging (gymnastiek en massage), electrici- teit en suggestie. Het spreekt vanzelf, dat de chirurgie met de natuurgeneeswijze weinig te maken heeft, indirect echter veel, want vaak gelukte het aan natuurartsen om genezing aan te brengen met

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 471