BOEKBESCHOUWINGEN. Stenografie voor iedereen. Een alfabetisch kortschrift door A. W. Groote. Amsterdam, S. L. van Looy. Tot nu toe moest men in Nederland op het gebied der stenografie bij het buitenland leentjebuur spelen, daar nog geen Nederlander zich aan een kortschrift had gewaagd, geheel op onze taal gebaseerd. Wel ver schenen er in den loop der tijden zeer goede bewerkingen van de Duit- sche methodes van Stolze, Schrey en Scheithauer, welke laatste, voor onze taal pasklaar gemaakt door den heer Kiënts Balt, zich van alle vroegere stelsels door eenvoud onderscheidt. Toen wij dan ook deze methode in handen kregen, dachten wij, dat nu het maximum van een voud was bereikt, daar men dit stelsel in 8 a 10 uren kan leeren. IedereeD, die daarmede nader kennis wil maken, noodigen wij uit de annonces te bezichtigen, voorkomende in de „Militaire Spectator" van dit jaar, waarin enkele woorden in stenografisch schrift zijn weergegeven. Hoewel ons de methode Scheithauer veel eenvoudiger voorkwam, dan het stelsel Stolze, hetwelk wij sedert jaren beoefenen, was de verschijning daarvan toch niet in staat ons tot een ander systeem te doen overgaan, daar men dan al het vroeger geleerde over boord zou moeten werpen en het niet gemakkelijk gaat het eens aangewende geheel los te laten. Dit hadden wij reeds vroeger ondervonden bij het doorwerken van het leerboek over kortschrift van de heeren Goudschaal enBussmann. Toen wij dan ook, naar aanleiding van eene recensie in de Java Bode''' ons het werkje van den heer Groote aanschaften, geschiedde dit uit louter nieuwsgierigheid en niet met het voornemen, het reeds geleerde stelsel los te laten. Daar het lezen van het voorwoord echter meer onze belang stelling opwekte, besloten wij het stelsel in zijn geheel te bestudeeren, hetgeen, volgens den schrijver, toch niet meer dan 8 uren zou vorderen. En werkelijk hadden wij in dien tijd het geheele boekje doorgewerkt, en het proefschrift, ter verkrijging van een diploma ingezonden, welk laatste stuk ons dezer dagen werd uitgereikt. Gaat men nu na, dat over het algemeen eerst na een ernstige studie van 2 a 3 maanden een diploma in het systeem Stolze-Werykan worden verkregen en men zich

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 481