451 men tegen elkander beproeven, zonder gebruikmaking van eenige ver korting, dan zou zeker het laatste stelsel het winnen. Voorts leent het systeem „Groote" zich bijzonder goed voor het schrijven van lange woor den, iets dat met andere stelsels het geval niet is. Mocht men er later toe overgaan de stenografie onder de verplichte leervakken voor onze toekomstige officieren op te nemen en daartoe de verschillende voor de Nederlandsche taal bewerkte stelsels tot het vesti gen eener keuze aan een vergelijkend onderzoek onderwerpen, dan, wij zijn ervan overtuigd, zal het systeem vGrooteongetwijfeld de voorkeur genieten. WeltevredenApril 1900. W. J. Giel. Leerboek voor het uitgebreid onderricht aan het kader der Vesting-Artillerie, in het bijzonder voor de opleiding van onderoffi cieren, bestemd om zoo noodig de plaats van een luitenant te vervullen, het Reservekader, alsook voor de officieren der Artillerie-schut terij door K. E. Oudendijk, 2de Luit. der Vesting-Artillerie. (W. E. J. Tjeenk "Willink. Zwolle). Zooals door den Samensteller in zijn Voorwoord wordt medegedeeld, is de leerstof ontleend aan het ontwerp-programma voor de opleiding van „Vuurleiders" en is bij de behandeling daarvan gestreefd, het boek geheel te doen aansluiten aan het Nederlandsche Handboek voor de Vesting- Artillerie en verdere reglementen en voorschriften daar te lande in gebruik, zoodat het met deze samen moet worden gebezigd. Uit de wijze dus, waarop het Leerboek is samengesteld, volgt reeds als van zelf de con clusie, dat bedoeld boek bij het uitgebreid onderricht aan het kader der Vesting-Artillerie van het Nederlandsch-Indisch leger weinig nut kan afwerpen, wijl hier de toestanden (en daarbij hebben wij het oog op de militaire inrichtingen van onderwijs; het geschut en de munitie; de ge steldheid van het terrein; de verdedigingswerken, indien die zoo al ge noemd mogen wordende toestellen in gebruik bij het werkdadig vuren enz.) zoo geheel anders zijn. Immers een Artillerie- Schietschool voor opleiding van vuurleiders onder het kader, behoort nog steeds tot de vrome wenschen van de Indische Artillerie; nieuwerwetsch geschut (behoudens de onlangs hier aangebrachte houwitsers en mortieren van 12 c.M. St.) is nog niet aanwezig, evenmin zijn er projectielen met brisante ladingen polderterrein ontbreekt; verdedigingswerken van den nieuweren tijd schitteren nog door afwezigheidtoestellen als rooiharken, richtlatten,

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 483