VOOR DE PRACTIJK. Het vouwen van paardedekens. Het is bij de bereden wapens gebrui kelijk de paardedekens steeds zoo te vouwen, dat het in een der hoeken aangebrachte merk op eene in de reglementen bepaalde plaats zichtbaar wordt gedragen. Daardoor komt nu steeds hetzelfde vak van de deken met den rug van het dier in aanraking, waardoor de deken op de eene plaats reeds geheel kan zijn doorgesleten, terwijl zij op alle andere deelen nog volkomen nieuw en onbeschadigd is. Wel bestaat het streven, om het niet zoover te laten komen, door de deken van tijd tot tijd anders te vouwen, waartoe dan echter steeds, om het merk op de reglementaire plaats te verkrijgen, overmerken op een anderen hoek noodig is. Dus wel een zeer omslachtige manier om slijtage te voorkomen en deze wordt dan ook lang niet algemeen toegepast. Bezichtigt men b.v. afgekeurde dekens in de magazijnen van oorlog, dan zal men steeds zien, dat één zesde gedeelte behoorlijk is versleten en de overige vijf zesden nog volkomen gaaf zijn gebleven. In een en ander is op zeer eenvoudige wijze verbetering te brengen, door er voor te zorgen, dat alle dekens, geheel afgescheiden van de plaats van het korpsmerk, om de twee maanden anders worden gevouwen. Om hierop controle te kunnen uitoefenen, kan elk vak van een volgnommer (l 6) worden voorzien; het korpsmerk blijft op de oude plaats. Nu bepale men in verband hiermede, dat de eerste twee maanden van het jaar No. 1, de volgende twee No. 2, enz. links en naar voren zichtbaar moeten komen. Op deze wijze krijgen alle vakken geregeld eene beurt. Yoor de muildieren, wier dekens in vieren worden gevouwen, zou men maar vier nommers behoeven te bezigen en het omvouwen kwartaals- gewijze kunnen doen plaats hebben. Het aanbevolen middeltje kost niets en zou den lande werkelijk een niet onbeduidend bedrag besparen. G. Teekens. (Schietvoorschrift). Daar er dit jaar reeds verscheidene scherpschutters zullen zijn, is het wenschelijk, dat er nog twee teekens worden vastgesteld om aan den gegradueerde in den waarnemingspost te doen weten, dat er op de éénmansschijf in beweging of op de onver wachts boven eene borstwering te voorschijn komende borstschijf wordt geschoten; of beter twee teekens, die doen weten, dat de cirkelschijf on-

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 486