535 4 of 6 dagen arrest, dan telt hij van den dag van aanvang tot 4 of 6, en gaat zich dan, volgens de bepalingen, als ontslagen melden. Waarom moet nu de korpscommandant eerst naar hem toe gaan of een officieelen brief zenden? Weer een van de 1000 vereenvoudigingen. Si Anoe. Het schermen met geweer en sabel. By verschillende korpsen behoudt elke compagnie de haar toegedachte 12 bajonetschermgeweren, de weinige maskes, handschoenen en schermsabels. Daar 't een en ander (vooral de geweren met inschuifbare bajonet) veel aan herstelling onderhevig is, krijgt slechts 1/i2 a 1/ie van de compagnie bij eene oefening dit materieel in handen. In verband met de andere oefeningen, krijgen zoodoende in eene week hoogstens 1 a 2 groepen eene beurt in het schermen met 2 partijen en in het trekken; ieder soldaat beoefent dit dan eenmaal inde 6 a 8 weken. Een compagniescommandant, die aan het schermen eene ruimere plaats wil geven, moet bij de andere compagnieën schermgereedschap in bruikleen vragen, of zonder tegenpartij gaten in de lucht laten steken. Vraagt ieder compagniescommandant op zijne beurt in leen bij de andere com pagnieën van het bataljon, dan is, afwisselend van den een of den ander, doorloopend 3/4 van het materieel in vreemde handen. Dat over en weer leenen, terughalen, overgeven 4 maal in elke week, moet soesah geven voor, tijdens en na het leenen. Van soesah, tot moeilijkheden, tot overleg om elkander verder niet lastig te vallen en ieder zich met zijn eigen materieel te behelpen,zoo is de onvermijdelijke gang van zaken, 't Schermen in twee partijen komt daardoor in de verdrukking, 't Schermen zonder tegenpartij is geen schermen, 't is 't a.b.c. waarbij niet te lang stilgestaan mag worden, op gevaar af van den leerling voor verdere ont wikkeling te verstompen. Bij eenige korpsen is het schermgereedschap (even als de gymnastiek toestellen) van het geheele bataljon vereenigd, en wordt het voor elk der compagnieën een dag in de week beschikbaar gesteld, zoo is het gebrek op eenvoudige manier verholpen. Wenschen wij dus concentratie van materieel, daarentegen zou o.i. de opleiding van het kader in 't schermen geheel in handen van den com pagniescommandant moeten blijven. Waar 't kader van het bataljon thans tot het schermoefenen vereenigd wordt, moet dit, door gebrek aan toezicht, ruimte, gereedschap, belangstelling, samenwerking met de com pagniesoefeningen en afwisseling, een gebrekkig, eentonig, kleurloos, ver velend lessen-slaan blijven. Op den dag dat, de schermzaal ter beschikking

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 567