91 Voor zoover uit de tijdschriftartikelen, die over dit geschut handelen (zie o. a. Revue de l'armée beige. Janvier-Février 1900) te oordeelen valt, kunnen wij niet anders dan verklaren, dat het ons voorkomt, dat de Belgische veldartillerie in dit weinig gecom pliceerde materieel, indien ook de materialen van la hoedanigheid zijn, een gelukkige greep gedaan heeft, hoewel het gewicht van het geheel uitgeruste stuk betrekkelijk hoog is. Ofschoon tot dusverre de Belgische veldartillerie steeds raden van groote middellijn gebruikt heeft (ongeveer 1.5 M.), zoo heeft men bij dit nieuwe materieel tevens raden van kleiner middellijn (1.3) beproefd. In tabel A. zijn de gegevens van beide soorten van materieel opgenomen. Met be langstelling zien wij de eindbeslissing tegemoet. Op grond van vorenstaande beschouwingen zal als vaststaande wor den aangenomen, dat de invoering van snelvuurgeschut bij de artil lerie van het Nederlandsch-Indische leger, zoowel bij de veld- als bij de bergbatterijen algemeen als zeer wenschelijk, ja noodzakeljjk be schouwd wordt. De vraag, die wij wenschen te beantwoorden, is in de eerste plaats of het mogelijk en wenschelijk is het bestaande materieel der veld en bergbatterijen te wijzigen tot snelvuurgeschut en voorts, indien de beantwoording ontkennend luidt, welke eischen aan het nieuw in te voeren materieel gesteld moeten worden. Ten einde een overzicht over de bestaande typen van snelvuur- veld- en snelvuur-berggeschut gemakkelijk te maken, zijn in de tabel len A. en B. verschillende gegevens, op dat geschut betrekking heb bende, verzameld. Aan de hand van die gegevens zullen wij het eerst bespreken: Het Veldgeschut. Op de eerste bladzijde van tabel A. zijn de verschillende gegevens opgenomen van de theoretische ontwerpen der verschillende toonaan gevende schrijvers over het veldgeschutvraagstuk, terwijl hierbij ook gevoegd zijn de opgaven, welke betrekking hebben op de door de firma Krupp genomen uitgebreide proeven met snelvuurgeschut be stemd voor de veldartillerie.

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 115