92 Hieruit leeren wij in de droge taal der getallen de eischen kennen, die door Wille en na hem door vele anderen, gesteld zijn aan den veldvuurmond der toekomst. Stelt het ontwerp „Wille" naast een betrekkelijk groot projectielgewicht den eisch van een zeer groote aan vankelijke snelheid, de theoretici, die in de laatste jaren hun stem verhie ven, wenschen echter met de Y0 niet boven de 500 M. te gaap, omdat het materieel onevenredig veel zwaarder wordt bij het eischen van groote aanvangssnelheden, waarvan de waarde bovendien problematiek is. De praktijk schijnt deze laatste groep van ontwerpers in het gelijk te zullen stellen. Het is toch tot dusverre geen der fabrikanten gelukt geschut naar de ontwerpen Moch II en Wille te vervaardigen, terwijl daarentegen het Duitsche veldkanon Model 96 en het veldkanon van Krupp van 78 m.M. kaliber het ontwerp H. Rohne van 1898 vrijwel nabij komen. Dat de generaal Rohne bij het opmaken van zijn laatste ontwerp geen overdreven eischen heeft gesteld aan de ballistische eigenschap pen van zijn kanon, naast de betrekkelijk groote gewichteD, die aan kanon en affuit gegeven werden, blijkt uit de omstandigheid, dat het Duitsche materieel Model 96 honderd kilogram lichter is dan het ontwerp Rohne aangeeft, doch een projectiel van gelijk gewicht met een even groote aanvangssnelheid verschiet, terwijl het Kruppkanon bij gelijk gewicht van materieel en projectiel, dit laatste een Y0 geeft, die 70 Meter grooter is, dan bij het ontwerp Rohne verlangd wordt. Op de tweede bladzijde van tabel A. vindt men medegedeeld, wat er bekend is van de snelvuurkanonnen, die in particuliere fabrieken zijn aangemaakt. Opmerkelijk is het, dat, zooals voren reeds is op gemerkt met uitzondeiing der kanonnen van Armstrong (Elswick) en Tickers and son, die 76.2 m.M. (3 inches) kaliber hebben, alle van een kaliber van 75 m.M. zijn. Hierdoor wordt de onderlinge vergelijking zeer vergemakkelijkt. Yoor zoover de opgaven uit deze tabel het recht geven een oordeel te vellen, moet aan de kanonnen de Bange en Piffard Ho. 1, 2 en 8 de voorkeur boven de andere gegeven worden. Om dit duidelijk te maken zijn in het hierachter volgende staatje de vuurmonden gerang schikt naar het gewicht van het projectiel, dat zij verschieten.

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 116