94 mag toestaan, hangt echter behalve van het ras der in gebruik zijnde paarden eveneens af van den aard van het terrein, waarover de veldartillerie zich op het oorlogstooneel te bewegen zal hebben. Die geschutsoort nu, welke aan gering gewicht groote uitwerking paart, zal het voordeeligste geconstrueerd te noemen zijn, zoodat men alleszins gerechtigd is, de vuurmonden de Bange en Piffard No. 1,2 en 3 elk in hun soort de voorkeur boven de andere geschutsoorten'te schenken. Het lichte kanon van Darmancier doet evenwel niet veel onder voor dat van de Bange en Piffard No. 1. Ook het Schneider- kanon behoort tot die vuurmonden, welke bij een betrekkelijk laag gewicht van het geheel uitgeruste stuk het zware projectiel een groote aanvangssnelheid verleenen, terwijl het kanon Krupp C/99 de fabrikaten de Bange en Piffard naar de kroon steekt. De laatste bladzijde van Tabel A. geeft opgaven van de snelvuur- kanonnen, die bij de veldartillerie van enkele staten van Europa in gebruik zijn. Na hetgeen hiervoren omtrent dit geschut gezegd is kan verdere toelichting achterwege blijven. Alleen zij er hier nog maals op gewezen, dat het Duitsche veldkanon C 96 vermoedelijk naar de denkbeelden van den generaal H. Eohne, in 1898 echter eerst gepubliceerd, is samengesteld. Het is hier aan de practijk gelukt een vuurmond te vervaardigen die in eigenschappen het ontwerp der theorie overtreft. Vas. hou dende aan den eisch van groote uitwerking, heeft men getracht het totaal gewicht van kanon, affuit en voorwagen zoo gering mogelijk te houden, terwijl de vuursnelheid betrekkelijk klein genomen ie. Thans zullen wij nagaan of het mogelijk is het bestaande materieel der veld batterijen in Nederlandsch-Indië te wijzigen tot geschut, waarbij een versnelde wijze van vuren kan worden toegepast. Om dit mogelijk te maken zal men het sluitmechanisme van den vuurmond moeten veranderen. Vooral indien men de buskruitlading m patroonhulzen wenscht te besluiten. Het valt buiten ene beetet aan te geven ep welke wijse deee wgzigiogen moeten plaats hebben. Tech kan na een bes.nde.ring van de wijze, waatop in Oostenrijk, Italië en Roeland hetende ma- terteel ,n sneivunrgeschut i, „nrg.net, verklaard „orden, dat de

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 118