98 No. 1 aan den tweeden eiscb. Bij evengroote beweegbaarheid (c.q. met opgezeten bediening) is het ballistisch vermogen van deze vuur monden veel grooter dan van onzen tegenwoordigen veldvuurmond. De uitgebreide proeven, bij de firma Krupp en Co. in de laatste jaren genomeD, hebben bewezen, dat nog goede uitwerking op groote af standen te verwachten is, indien het gewicht van het projectiel met een aanvangssnelheid van ongeveer 480 M. verschoten, niet beneden 5.5 K.G. gebracht wordt. Het kanon de Bange en Piffard No. 2 blijft zelfs boven die grens, terwijl het geschut van die firma No. 1 in ballistische eigenschap pen vele zwaardere fabrikaten nabij komt. Als vaststaande kan dus aangenomen worden, dat men, vasthou dende aan het gewicht van 1600 K.G. voor het geheel uitgeruste stuk (c.q. met opgezeten bediening), een snellaad-vuurmond kan ver krijgen, die in uitwerking ons tegenwoordig veldgeschut verre overtreft. Alvorens van het veldgeschut af te stappen, willen wij met een enkel woord spreken o?er de voertuigen bestemd voor het mede voeren der munitie. Gaat men te rade met de getallen, die in de geschriften, over de munitie-aanvulling handelende, worden opgegeven, dan moeten per stuk bij de batterij worden meegevoerd minstens loO en hoogstens 190 projectielen. Heeft men nu een munitievoor wagen, die 86 schoten kan opbergen (b.v. de Bange en Piffard No. 1) dan voert een stel gekoppelde voorwagens, 1350 K.G. wegende, 72 schoten mede, zoodat, indien men per stuk 2 gekoppelde voor wagens in den gevechtstrein plaatst, op 180 schoten per stuk gere kend kan worden. Voor dit munitietransport zijn dan in den ge- gevechtstrein 12 paarden per stuk noodig. Neemt men echter caissons van hetzelfde gewicht ongeveer als het geheel uitgeruste stuk, in stede van gekoppelde voorwagens, dan kunnen deze 96 projectielen meevoeren. Deelt men dan 9 caissons in bij den gevechtstrein, dan verkrijgt men eveneens 180 projectielen per stuk in de batterij, ter wijl dan slechts 9 paarden per stuk voor het munitietransport in den gevechtstrein bestemd behoeven te worden. Het medevoeren van munitie in den gevechtstrein op draagpaarden is over het algemeen af te keuren, omdat de snelheid, waarmede dan de munitieaanvoer

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 122