100 heeft zich, evenals een Zwitsersch artillerie officier, gezet tot den theoretischen opbouw van een nieuw bergkaoon. Daar beide ont werpen vrij veel op elkaar gelijken en dat van den eerstgenoemde vollediger is, zullen wij slechts dit nader beschouwen. Zoowel in Streffleurs österreichische militarische Zeitschrift van Maart 1898 als in de Revue d' Artillerie van Mei 1898 vindt men er uitvoerige artikelen over. Uit de opgaven in tabel B. blijkt voldoende, welke de eischen zijD, die genoemd officier aan het bergkanon der toekomst stelt. In enkele opzichten gaan wjj evenwel niet met die eischen mee. Het kaliber (76 5 m M.) is berekend door bij het gewenschte projectiel (6 K.G.) een bepaalde belasting per c.Ms. op de dwarsdoorsnede van het projec tiel te nemen. Hierdoor is geen rekening gehouden met den voor ons dtingenden eisch om bij veld-en berggeschut dezelfde projectiele» te kunnen gebruiken. Voorts is het materieel zoo zwaar mogelijk genomen om de uit werking zoo groot mogelijk te kunnen verkrijgen. Waar men over voldoend krachtige draagdieren kan beschikken is dit het juiste stand punt. Voor ons zal het evenwel een punt van overweging moeten uitmaken, of, waar wij in oorlogstijd niet verzekerd zullen zijn van aanvulling onzer draagdieren (muildieren uit China aangevoerd), niet licht materieel te verkiezen is. Is het naar onze meening goed gezien, om met het oog op de geringe eindsnelheden der projectielen, te verlangen, dat de granaat kartets van een kamerlading voorzien wordt, terwijl tevens het gewicht der vulkogeltjes niet beneden 13 gram genomen wordt; minder juist achten wij het, dat uitsluitend granaatkartetsen zullen worden meege voerd. Het gebruik van granaten, al of niet van brisante lading voorzien, zal bij het bergkanon wellicht veelvuldiger voorkomen dan bij het veldgeschut: men denke aan doelen, zooals inlandsche ver sterkingen met hare bezettingen aanbieden. Bepaald verkeerd moet het geacht worden om het materieel der berg- artillerie uitsluitend gedragen te doen vervoeren. Wanneer een affuit voor een bergkanon zoo weinig tegen de schokken en trillingen bij het rijden bestand is, dat ontzettingen en spelingen in de onderdeelen te vreezen zijn, dan behoort dit materieel in de rubriek speelgoed" te huis.

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 124