101 Bovendien is het dan ook te vreezen, dat deze affuit de schokken bij het vuren al evenmin zonder schade zal doorstaan. Alleen wan neer de bedoeling was een affuit in te voeren, waarbij het gebruik van raden was uitgesloten (b.v. draagbare pivotaffuiten), zouden wij het nadeel van uitsluitend dragen willen aanvaarden, indien daardoor kans bestond, dat een veel lichtere affuit kon worden vei kregen. Bij het trekken toch hebben om beurten 3 muildieren rust, zoodat het grootere gewicht ontstaan door meevoering van lamoendraag- boomen en dergelijke hierdoor weinig gevoeld wordt. Bovendien zal het bij het gebruik der bergartilletie in den strijd meestal vooiko- men, dat het stuk over vrij grooten afstand met handen in batter ij gebracht zal moeten worden, waarbij een draagboom moeielijk te missen zal zijn. De bergkanonnen, welke thans in gebruik zijn, behooren met uit zondering van het verdeelbare Engelsche kanon, tot het type korte kanonnen of houwitsers". De aanvangssnelheden, die deze vuur monden aan de projectielen verleenen, gaan die van 300 M. Diet te boven. Ritter von Fritsch wil tot vermeerdering der uitwerking van het granaatkartetsschot de aanvangssnelheid tot 350 Meter opvoeren. Wanneer dit zonder buitengewone verzwaring der affuit mogelijk ie, moet dat streven worden toegejuicht. Men behoeft niet bevreesd te zijn, dat de baan hierdoor te gestrekt zal worden. Men denke slechts aan de houwitsers van 12 c.M., die projectielen van 16 K.G. met een Y0 van ongeveer 350 Meter verschieten. Bij de beschouwing der opgaven in tabel B. treffen ons twee bij zonderheden, waarbij wij nader wenschen stil te staan. De eerste bijzonderheid is het kleine kaliber van twee der fa brikaten. Feitelijk zijn de bergkanonnen van Nordenfelt (Parijs) van 47 m.M. en van Maxim-Nordenfelt (Londen) van 42 m.M. draag bare lange vuurmonden van klein kaliber. Daar het inschieten met deze vuurmonden op groote afstanden zeer bezwaarlijk is, omdat de kleine projectielen bij het springen zeer moeilijk waarneembare rook wolken ontwikkelen, zijn de vuurmonden van klein kaliber slechts met eenige kans op uitwerking op middelbare en kleine afstanden te bezigen. Hoewel de moreele en ook de materieele uitwerking

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 125