103 de ervaring opgedaan te zijn, dat de juistheid van het schot hierdoor niet benadeeld wordt. De vraag overwegende of het mogelijk en doelmatig zal zijn het bestaande bergkanon in een snelvuurkanon te veranderen, komen wij tot de volgende slotsom. Evenals de veldvuurmond zal het kanon vermoedelijk zonder buiten gewone onkosten en zonder groote gewichtsverhccging zoodanig te wijzigen zijn, dat de vuursnelheid tot 6 a 8 schoten per minuut zal zijn op te voeren. De affuit echter zal zoodanige verandering moeten ondergaan, dat het beter zal zijn een geheel nieuwe te nemen. Het is hierbij te verwachten, dat de gewichten zoo groot zullen worden, dat het materieel der bergartillerie niet langer door drie doch door vier muildieren vervoerd zal moeten worden. Op die wijze zal dus betrekkelijk veel geld worden uitgegeven om een vrij gebrekkigen vuurmond te verkrijgen. Doelmatig zal het dus zijn onzen bergvuurmond niet te wijzigen en nieuw snelvuur-berggeschut aan te koopen. Alvorens te eindigen, willen wij eenige historische aanteekeningen geven omtrent die geschutsoorten, waarmede oorlogsondervinding is opgedaan. Vermoedelijk worden thans in Zuid-Afrika de volgende veldvuur- monden gebruikt. Aan de zijde der Boeren: 10 veldgeschut Schnei der (Creusot), 2e veldgeschut Krupp; aan de zijde der Engelschen, behalve hun gewijzigd veldgeschut, dat van Maxim-Nordenfelt der firma Vickers and son. Juiste gegevens ontbreken echter om over de waarde deze geschutsoorten in het gevecht te kunnen oordeelen. Met zekerheid is alleen bekend, dat in 1896 een geheel uitgeruste batterij door de firma Schneider en Comp. aan de Zuid-Afrikaansche Republiek geleverd werd. Vermoedelijk werd deze bezending later door die van nog twee bat terijen gevolgd. Uit de courantenberichten kan met zekerheid worden opgemaakt, dat het vuur van snelvuurbatterijen eerst dan een over weldigenden indruk maakt, wanneer ten gevolge van juist afstand- schatten en goed richten het inschieten behoorlijk en vlug plaats heeft.

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 127