107 en was het vuur der Boeren-kanonnen tot zwijgen gebracht. Het geschutvuur der laatsten had, hoewel juist gericht, weinig succes ge had als gevolg van de minder goede kwaliteit der munitie. Inmiddels was de Engelsche infanterie van het kamp opgerukt naar de droge bedding eener 800 M. Oostelijk van Dundee gelegen rivier en wachtte daarin het bevel af om zich op de vijandelijke positie te werpen, waartoe Symons het bevel gaf, nadat 's vijands vuurmonden het vuren hadden gestaakt. Zoo rukten het le King's Royal Rifle, het l0 Royal Irish Fusiliers en het 26 Royal Dublin Fusiliers naar den Talanaheuvel op, terwijl het 1" Leicester met de 67e batterij in het kamp achterbleven om een mogelijken aanval uit 't Koorden te kunnen keeren. De taak voor de aanvallende infanterie weggelegd was niet licht. Het kopje, dat bestormd moest worden, verhief zich ongeveer 250 M. boven den beganen grond, het terrein liep aanvankeljjk met flauwe helling op, laag struikgewas bedekte hier de 2000 M. breede strook, die doorloopen moest worden. Het laatste gedeelte van den weg naar 'c doel was bezaaid met rotsen, het doel eindelijk een zware rotsmassa met nagenoeg loodrechte wanden. Gesteund door het vuur der beide batterijen werd het begroeid terreingedeelte doorloopen onder het werkzame vuur der Mausers, dat al spoedig groote verliezen in de Engelsche gelederen bracht. De generaal Symons spoorde de zjjnen met woord en daad aan doch moest omstreeks 10 uur Y.M. het bevel aan generaal Yule overgeven, wijl hij doodeljjk getroffen was. Het was ongeveer 12 uur toen de Engelsche infanterie de open vlakte had bereikt en de hachelijkste oogenblikken voor haar gekomen waren. Het geweervuur der Boeren nam in hevigheid toe, vooral nadat de artillerie op had moeten hou den met vuren. Het was een vreeselijke strijd, die eindigde met den terugtocht der Boeren, echter niet dan nadat den aanvaller een zwaar verlies was toegebracht. Ten onrechte hebben de Eogelschen het terugtrekken der Boeren een vlucht genoemd. Dit toch is allerminst het geval geweest. Voor eerst is het geschut tijdig geretireerd en viel slechts één stuk den Engelschen in handen, eenvoudig omdat het vernield, dus het mee voeren niet waard was. Generaal Meijer oordeelde het beter keert

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 131