109 willigere en de Imperial Light Horse. Op ruim een half uur afstand van het station Elandslaagte gekomen, had de colonne een flink uitzicht op het dal, waarin genoemd station gelegen is en kon men zien, dat dit in allerijl verlaten werd door een duizendtal bereden Boeren, die vóór dat de Engelsche batterij het vuur kon openen, de helling van een eenige M. Oostelijker gelegen kopje wisten te bereiken en daarna met twee stukken het vuur der Engelsche batterij beantwoordden. Deze niet in staat zijnde op zoo grooten afstand 3000 M.) met succes het artilleriegevecht voort te zetten, moest hare stelling na een uur ontruimen, met achterlating van eene ammunitiewagen, die door eene vijandelijke granaat getroffen was. Het vuur der Republikeinsche stukken was uitmuntend ge richt en noodzaakte French naar de Modderspruit terug te keeren tot dat de versterking, waarom hij geseind had, zou zijn aangekomen. De Boerenafdeeling, die French tegenover zich had, was een onder deel van generaal Kock's macht, welke in opdracht had de commu nicatie tusschen White en Yule te verbreken. Zij was samenge steld uit 600 Transvalere, en 150 Hollanders en Yrijstaters onder de bevelen van de commandanten Viljoen, Joubert en Lombaard. Andere afdeelingen der Republikeinen waren sedert den vorigen dag op het kamp van Yule's troepenmacht aangerukt, zoodat deze zich uit het O. bedreigd zag door Lucas Meijer, uit het Z. W. door commandant Weilbach, die met 5000 man en eenige artillerie te Waschbank gelegerd was en uit het W. door Erasmus. Aldus was het sedert den 21en 's ochtends den generaal Yule onmogelijk gemaakt met White in contact te blijven en zou hij zich weldra gedwongen zien zijne positie te Dundee te ontruimen. Keeren we ra deze uitweiding tot het commando van Viljoen terug. Dit had zich inmiddels verschanst op een heuvelrug, die zich onge veer 250 M. verhief boven het omliggende golvende terrein, dat op nagenoeg 4 K.M. vóór de stelling en nabij de Modderspruit gesneden werd door eene aan haar evenwijdig loopende heuvelrij. In deze stelling werden de komende gebeurtenissen afgewacht. Omstreeks elf uur kwamen de eerste versterkingen eene veld- batterij en een eskadron cavalerie voor French op het terrein, weldra gevolgd door sterke afdeelingen infanterie, die met gepantserde trei-

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 133