Ill De EDgelBchen zetten den aanval echter met energie door en de Boeren moeBten de stelling prijsgeven. De overwinning was aan de Britten, maar tegen een prijs, die niet evenredig aan het behaalde voordeel mocht heeten35 officieren en 236 minderen waren gedood, gewond of vermist. De Engelschen verdienen evenveel lof voor hun koenen aanval als de Boeren voor hunne wanhopige verdediging. Te bejammeren ia het, dat de Engelschen hunne duur maar moedig bevochte overwinning hebben besloten met eene vervolging van de vluchtende Boeren, die beestachtig is uitgevoerd. Het 5® lanciers, achtergehouden om die taak te verrichten, schroomde niet gewonden en stervenden opzettelijk onder den voet te rijden en aan de lans te rijgen. Het heeft zich door die daad eene treurige vermaardheid verworven en den haat op den hals gehaald van de Boeren, die niet nagelaten hebben dien in latere gevechten te koelen. De nederlaag door de Boeren bij Elandslaagte geleden, is grooten- deels te wijten aan te groote voortvarendheid. Het detachement was slechts aangewezen om een transport van Ladysmith naar Glencoe te overvallen en had dit naar behooren den vorigen dag uitgevoerd. Standhouden lag niet in de bedoeling en was in het onderhavige geval ook niet overeen te brengen met de tactiek door Joubert gehuldigd. Elandslaagte was voor de Boeren een noodlottige dag, want hoewel hunne verliezen, ongeveer 40 gesneuvelden, 100 gewonden en 200 gevangenen, betrekkelijk belangrijk minder waren dan die der En gelschen, die aan dooden en gewonden 42 officieren en ruim 200 man telden, verloren zij den commandant van het Duitsche bereden contingent, kolonel Schiel, die met rechter Koek, Ben Yiljoen en 200 anderen gevangen werd genomeD, terwijl het Hollander korps gevoelig werd getroffen in het sneven van Dr. Coster, iemand van groote bekwaamheden, algemeen geacht om zijn edel karakter. Hij behoorde tot het twintigtal, dat van geen wijken wist. Maar wat vooral dien datum tot een zeer treurigen maakt, is het feit, dat 't hand jevol Boeren niet in den strijd gesteund werd door anderen, die een paar uur rijdens van de plaats gelagerd waren. De kolonel Schiel, die eene poging daartoe ondernam, kwam te laat en was, toen hij

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 135