112 op het tooneel verscheen, niet bekend met den stand van zaken. Hij trok daar heen, waar 't gevecht 't hevigst toescheen en viel vóór dat hij de zoo vurig gehoopte hulp vermocht te verleeDen. Dat het met de Britsche zaak niet zoo gunstig stond als de be richtgevers van het oorlogsterrein wilden doen gelooven, bleek al spoedig uit het feit, dat ondanks de schitterende overwinningen, die de Eogelschen bevochten zouden hebben, dezen zich genoodzaakt zagen de positie bij Dundee prijs te geven. In den namiddag van den 21en werden de troepen van generaal Yule, opvolger van Symons, plotseling opgeschrikt door het vuur uit zwaar geschut, blijkbaar kort te voren door de Boeren op den Impatiberg eenige K.M. ten Koorden van Dundee gelegen, in batterij gebracht. De onverwachte beschieting van Dundee en het nabij gelegen kamp bracht de grootste ontsteltenis en verwarring te weeg. De generaal Yule zich thans ernstig bedreigd ziende door de hoofd macht der federalen onder Joubert, wiens voorhoede onder Erasmus zich op den Impatiberg bevond, besloot Dundee te ontruimen en te trachten zoo mogelijk zich nog aan te sluiten bij White. Het voertuigenpark werd nog denzelfden avond verplaatst naar den Indoemeniberg ten zuiden van Dundee nabij den hoofdweg naar Ladysmith. De inwoners van Dundee zich aldaar niet langer veilig achtende, namen evenzoo de wijk naar dat punt. Eene poging óm uit het kort te voren ontruimde kamp te Craigside den voorraad vivres aan te vullen, moest opgegeven worden, omdat het geschutvuur der Boeren haar onuitvoerbaar maakte. 's Anderen daags kreeg Yule in alle vroegte het bericht, dat den Boeren bij Elandslaagte een gevoelig verlies was toegebracht, hetgeen hem deed besluiten den kolonel Knox met een escadron huzaren en eene veldbatterij in de richting van Elandslaagte uit te zenden om de vluchtelingen den weg tusschen de Biggarebergen af te snijden. Het scheelde evenwel slechts weinig of deze afdeeling viel den Boeren in handen en de ervaring door haar opgedaan versterkte Yule in zijn besluit om zoo spoedig mogelijk af te trekken. Begunstigd door duisternis en regen, geleid door vier bekwame gidsen, verliet Yule Zondagnacht, den 220n October, zijne positie bij Dundee, trok door deze plaats in Oostelijke richting met zijne 3 K.M.

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 136