118 lange colonne en bereikte den weg naar Beith. In de nabijheid van deze plaats werd halt gehouden en gerust tot 11 uur Y. M. van den 23en. Alstoen werd verder gemarcheerd naar Waschbank door den Yan Tonderspas. Waren de Boeren tijdig ingelicht omtrent Yule's handeling, het zou hun niet moeiljjk gevallen zijn om met eene kleine macht den Eogelschen den doortocht te betwisten en terecht achtte Yule het lot der colonne in gunstigen zin beslist, toen zij veilig den 10 K.M. langen pas verlaten had. Dit verklaart ookde groote inspanning van de troepen gevorderd. De marsch in den voormiddag van den 23en hervat, werd eerst den volgenden morgen te 3 uur gestaakt, toen de Waschbankrivier bereikt was. Hier hoorde Yule in de richting van Elandslaagte hevig vuren, waarom hij eene batterij, een escadron en eene afdeeling bereden infanterie in die richting uitzond om aan het gevecht deel te nemen. Het vureo, dat Yule gehoord had en dat hij bij Elandslaagte waande, was echter bij Rietfontein, waar eene afdeeling federalen in gevecht was gewikkeld met eene aanzienlijke macht door White in de richting van Elandslaagte afgezonden met het doel de Boeren bezig te houden om zoodoende den weg voor Yule, van wiens terugtocht hij kennis had gekregen, open te houden. De troepen door Yule gedetacheerd keerden tot de colonne terug zonder aan het gevecht, dat op 5 uur gaans afstand plaats had, deel te hebben genomen. Den 25en werd om 4 uur in den ochtend de marsch naar Ladysmith hervat en voort- gerukt tot aan den oever van de Sunday rivier, waar gerust werd. Tijdens die rust rapporteerden de beveiligende patrouilles, dat eene Britsche colonne uit de richting van Ladysmith naderde; de com municatie met White was hersteld. In den avond van den 25en waren beide legers binnen Ladysmith vereenigd, weinig vermoedende, dat oen langdurig tijdperk van ellende en ontbering op het punt stond voor hen aan te breken. De terugtocht door Yule ondernomen en beleidvol uitgevoerd, is mogelijk gemaakt door onvoldoende waakzaamheid der federalen. Hadden zij de Engelsche macht te Dundee behoorlijk blijven waar nemen en zich daarbij niet bepaald tot den weg langs Waschbank, dan zoude het Yule niet gelukt zijn te ontkomen. De terugtocht van Yule, hoe meesterlijk ook uitgevoerd, was van

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 137