114 grooten moreelen invloed. In de eerste plaats bleek daaruit ten duidelijkste, dat de EDgelschen hunne stelling Ladysmith- Glencoe- Dundee niet hadden kunnen behouden en dat de overwinningen op de zwakke detachementen der Boeren te Glencoe en te Elandslaagte, dank zij belangrijke overmacht behaald, niet konden beletten, dat het strategisch succès aan Joubert ten deel viel. Daarbij komt nog, dat zelfs al zou men mogen spreken van een échec aan de zijde der Boeren bij Glencoe, de overwinning daar en die bij ElandBlaagte den Engel- schen zulke zware verliezen kostten, dat de behaalde voordeelen niet in het minst daartegen opwogen. De generaal Yule had zich gedwongen gezien zijne positie te ont ruimen en hij had dit gedaan in alle stilte, met achterlating van hon derden zieken en gewonden, waaronder zijn voormalige chef en voor ganger, Symons, en van een belangrijken voorraad oorlogstuig. De terugtocht moge handig zjjn volbracht, het achterlaten van gewonden en materieel geen kanonnen in alle opzichten gebillijkt heeten, dit alles neemt niet weg, dat de moreele indruk op vriend en vijand van de hoogste beteekenis was. Den Boeren, die Yule tot den aftocht dwongeD, gaf het gebeurde vertrouwen in den goeden afloop hunner zaak, de Natalsche verwanten zagen zich vrijer in het betoonen van daadwerkelijke sympathie voor die zaak, terwijl de troepen der En- gelschen in Natal noodwendig in hun moreel geschokt moesten zijn. Gaven de oorlogscorrespondenten hoog op van den fiinken geest, die oder Yule's troepen heerschte, dan verzuimden zij wellicht daar bij te voegen „naar omstandigheden." Boven deelden we terloops mede, dat generaal White, om de aan dacht der Boeren van Yule's colonne af te leiden, eene sterke af- deeling in de richting van Elandslaagte had uitgezonden. Deze macht was samengesteld uit 4 bataljons infanterie (le bat™. Glou cester Reg4.; le bat°n. Devonshire Reg4.; le bat™. Liverpool Regt.; 2e bat™. Kings Royal Rifles), 3 veldbatterijen, 2 regimenten cavalerie (5e Reg4. Lanciers, 19e Reg4. Huzaren) Natal karabiniers en bereden infanterie (Border mounted Police; Imperial Light Horse). Aan deze zijde van Elandslaagte hadden eenige commando's Boeren onder commandant Cronjé, te zamen ongeveer 1000 man sterk, reeds den vorigen dag van hunne tegenwoordigheid doen blijken door het op-

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 138