115 breken van de spoorbaan en het beschieten van een gepantserden trein, uitgezonden om den weg te verkennen. De oprukkende Britsche colonne werd omstreeks 9 uur 's morgens beschoten uit een kanon dcor de Boeren geplaatst op het Matawana- kopje nabij Rietfontein, op den rechtervleugel hunner stelling, die zich langs de Modderspruit uitstrekte tot aan den weg naar Ladysmith. Nadat het geschutvuur omstreeks 2 uur in den middag was ge staakt, rukten de bereden troepen op en trachtten door het omtrekken van den linkervleugel, de stelling in den rug te komen. Deze poging mislukte en werd door de Boeren met groot verlies afgeslagen. Daar op rukten drie bataljons voorwaarts, met het gevolg, dat de Boeren teruggedrongen werden Daar een achterwaarts liggend plateau. Wer den aldus eenige partiëele voordeelen door de Britsche troepen behaald, van een verjagen der federalen was geen sprake en ook hier waren de verliezen aan de Britsche zijde zoo hoog (12 gesneuvelden en 104 gewonden), die der Boeren (6 dooden en 18 gewonden) daarentegen betrekkelijk zoo gering, dat men zonder eenig aarzelen het succes van den dag op de creditzijde der Boeren mag stellen. In zoo verre mocht White zich over zijn optreden verheugen, dat Cronjé zich niet in staat had gezieD, den doormarsch van Yule naar Lady smith te bemoeielijken. Wij voegen hieraan toe, dar, volgens ver schillende correspondenten van Boerenzijde, Yule op minder nobele wijze beeft gebruik gemaakt van de witte vlag, toen hij in het gezicht van Cronjé voorbijtrok 1). Ondanks de herhaalde z. g. overwinningen der Engelschen werd hun toestand met den dag onaangenamer. Toen Yule aan White te Ladysmith de hand reikte, werd nabij Elandslaagte het hoofd kwartier van generaal Joubert gevestigd en nam hij te Yentsdiift de maatregelen, die snel uitgevoerd, binnen weinige dagen leidden tot de insluiting van Ladysmitb. Onder 't oog van den Brit werk ten de federalen krachtig voort aan de versterking hunner lagers op de omringende heuvels. Yersche commando's werden tusschen de reeds gelegerde ingeschoven en den 29en October was het Britsche hoofdkwartier in Natal ingesloten door een gordel van Mausers en 1) Tan weerszijden is in den loop van den oorlog over het misbruik maken van de witte vlag geklaagd. "We zullen die quaestie niet aanroeren omdat zij waarschijnlijk in de meeste gevallen op vergissingen berust zal hebben.

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 139