120 met een inval dreigden, hadden Transvalere onder commandant Schoe- man post gevatzij werden den 23en versterkt door commando's uit Pretoria onder Perreira. Den 26en werd geschermutseld met Plumer's troepen bij Rhodesdrift, waar men den 30™ weder slaags raakte en de Engelschen gedwongen werden terug te trekken in de versterking 1) nabij Toeli. De te Ladysmith geconcentreerde troepenmacht onder bevel van den generaal White bevond zich einde October in eene niet al te rooskleurige positie. Elders merkten we reeds op, dat de stad met haar gering aantal inwoners zich minder goed leende tot het logeeren van eene zoo sterke troepenmacht, terwijl de natuurlijke gesteldheid van de streek ook het hare ertoe bjjdroeg om de taak der belegeraars te verlichten. De stad toch is omgeven door een heuvelrij en ligt dus als het ware in eene kom, waarvan de boorden, door vijandelijke artillerie bezet, aan deze eene uitnemende gelegenheid bieden om zoowel de stad zelve als de eventueel haar te hulp komende afdee- lingen onder vuur te nemen. In het Zuiden, uit welke richting ontzet te wachten was, doch niet voordat aanzienlijke versterkingen te Durban zouden zijn ontscheept, beschikten de Boeren in het vernielen van de brug over de Toegela bij Colenso, en van de kunst werken der meer Noordelijk vloeiende stroompjes, over een krachtig middel om den opmarsch van een ontzettingsleger geduchte moei lijkheden in den weg te leggen, terwijl het terrein tusschen de Toe gela en de ingesloten stad een krachtige bondgenoot was bij het keeren van tot ontzet oprukkende colonnes. De generaal Joubert leidde van uit zijn hoofdkwartier te Vents- drift, ongeveer 10 K M, N.O. van Ladysmith de werkzaamheden. Een zjjner eerste maatregelen was het bemoeilijken van den watertoevoer, waartoe hij eene waterleiding ten Westen van de stad onbruikbaar deed maken en zoodoende de Engelschen dwong tot het graven van putten. Tevens werden afdeelingen der federalen uitgezonden om de spoorbaan ten Zuiden van de stad te vernielen. De generaal White trachtte door een ijverigen patrouillegang de gemeenschap met Colenso open te houden, terwijl patrouilles in N.W. en N.O. 1) De Engelsche bladen spreken van het fort Toeli, waarmede bedoeld wordt een zeer primitieve inlandsche versterking.

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 144