121 richting uitgezonden in opdracht kregen voeling te houden met de Boeren, die immer voortgingen de insluitingslinie te versterken. Dat het niet in Jouberts bedoeling lag eene poging te wagen de stad stormenderhand te nemen, begreep ook White. De generaal Joubert had meer dan één reden om getrouw te blijven aan de strategie, die hem het Noordelijk gedeelte van Natal had doen win nen. Het bewustzijn, dat de federalen eerlang tot de verdediging, eerst van het veroverde, daarna van het eigen gebied geroepen zou den worden, maakte groote spaarzaamheid met zijne strijdkrachten noodzakelijk. De aard van den oorlog verbood het doen van aan vallen, die, zelfs al boden zij kans op succes, hetgeen hier geenszins het geval was, slechts ten koste van groote verliezen uitgevoerd konden worden, verliezen, die niet aan te vullen waren, omdat de waarde van een Boerenstrijder niet als die van een Engelsch soldaat in ponden Bterling is uit te drukken. Joubert bepaalde zich tot observatie en bombardement van de stad en tot het belemmeren van de communicatie met Durban. Met dit doel werd den 28™ eene afdeeling uitgezonden om het plaatsje Pieterstation, op 15 K.M. afstand van de stad, te bezetten. Deze onderneming leed schipbreuk door het optreden van den cavalerie- generaal French. De generaal White bevond zich in eene positie, die hem de keuze liet tus8chen twee wijzen van handelen. Hij moest óf blijven waar hij was, óf trachten zich een weg te banen naar het Zuiden om aan den rechteroever der Toegela post te vatten Koos hij het laatste, dan zou hij gebruik kunnen maken van den straatweg Oostelijk van de spoorbaan gelegen en voerende over vlak en open terrein, of van een landweg door begroeid terrein ten Westen van de spoorlijn naar Colenso, waar eene geringe Boerenmacht hem zware verliezen zou kunnen toebrengen. In ieder geval zou een aftocht veel kans hebben door de 25 pCt. sterkere Boerenmacht, welke zich niet als de En- gelscheD door eenen langen trein belemmerd zag, tot vernietiging te leiden. Door te blijven, waar hij was, ontging White dat gevaar en bond hij de hoofdmacht van Joubert, terwijl zijn voorraden te Ladysmith hem in staat stelden desnoods eenige maanden den belegeraars Dl, II, 1900. 9

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 145