122 het hoofd te biedeD. Eindelijk zou de overtocht over de Toegela een leger minder zwaar vallen als hij te Ladysmith stand bleef houden, omdat de federalen in dat geval rekening hadden te houden met de Britsche troepen in hun rug. White bleef waar hij was en handelde daarin juist, omdat een terugtocht, afgescheiden van andere overwegingen, zoo kort na de ge dwongen ontruiming van de stelling bij Oraigside door generaal Yule, ongetwijfeld nadeelig zou werken op het moreel zijner troepen en fnuikend moest zijn voor het Britsche gezag in Natal. ^af-> generaal White zich door de omstandigheden gedwongen tot het defensief, hij was geenszins voornemens de verdediging lijdelijk te voeren. Na van uit een ballon captif de stellingen der Boeren verkend te hebben, besloot hij den 30en October met nagenoeg zijne geheele macht de federalen aan te tasten, teneinde hun het in positie brengen van het belegeringsgeschut te verhinderen en zich nadere gegevens te verschaffen omtrent hunne strijdkrachten. Het plan door generaal White ontworpen, bestond daarin, dat hij het centrum der Boeren, onder generaal Joubert, dat gelegerd was op den Pep wop h heuvel, met zijn hoofdmacht zou aanvallen. De reehier vl. urel der Boeren op grooteren afstand van de stad gelegerd, moesi «erra*t worden door eene zelfstandige colonne, terwijl hun linkervleugel z'U worden bedreigd door nagenoeg de geheele beschik bare ruiterij, gesteund door eene infanterie brigade. Den 29en 's avonds werd uitvoering gegeven aan dit plan door hei detach-eren van eene colonne bestaande uit 10'compagnieën infanterie (6 comoagnieën R. Irish Fusiliers, 4 compie™. v/h Gloucester Regt.) en de 10de veldtiatrerij onder de bevelen van den kolonel Car- leton naar Nicholsonsnek, ruim 3 uren gaans ten N. N. W. van Lady smith gelegen. Omstreeks 3 uur in den ochtend van den 30en, op welk uur de colonne Carleton de haar aangewezen stelling bereikt kon hebben en dit ook werkelijk had, rukte de generaal French met de in de stad aanwezige cavalerie (5e Reg4. Lansiers, 18een 19e Reg4. Huzaren, Bereden ini16.) gevolgd door de brigade Grimwood, samen gesteld uit 3 bataljons infanterie (één bat. K. R. Rifles, le bat. Liver pool Reg4., le bat. Leicester Reg4.) en marcheerde naar het N. O. in de richting van Elandslaagie.

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 146