123 Iets over vijven 's ochtends openden de Engelschen het vuur uit 6 batterijen, opgesteld op den Lombardskop, tegen den op 8 K.M. ten Noorden van de stad gelegen Pepworthheuvel. De infanteriebrigade onder kolonel Grimwood had in opdracht den generaal French in diens omtrekkende beweging op den linkervleu gel der Boeren te steunen. De hoofdaanval op het centrum der Boeren, wier stelling zich van het Z O. naar het N.W. over een afstand van 2 uren gaans uitstrekte, zou uitgevoerd worden door de hoofdmacht der Engelsehen onder kolonel Hamilton. Deze colonne telde 5 bataljons infanterie en beschikte aanvankelijk over de geheele artillerie (8 batterijen). Reeds vroeg in den ochtend werden 4 batterijen Daar den rechter- vleugel gezonden om de colonne Grimwood bij te staan en toen deze door een ernstigen aanval van eene sterke van veldgeschut voorziene Boerenmacht werd bedreigd, zag kolonel Hamilton zich genoopt drie bataljons infanterie en drie batterijen naar de rechtercolonne ter ver sterking te zenden, zelf alzoo slechts nog beschikkende over één batterij. Dank zij hunne groote beweeglijkheid hadden de federalen het zwaartepunt van den strijd eenige mijlen naar het Z.O. weten te ver plaatsen en daardoor White, die in den loop van den ochtend de leiding van kolonel Hamilton had overgenomen, gedwongen tot eene frontverandering, die tengevolge had, dat de colonne Carleton geheel 3, 1 abandon gelaten werd. De Kolonel Grimwood, die na een hevi- gen strijd gedurende meer dan vier uren, zich tot teruggaan gedwon gen zag, vooral nadat de federalen, ook uit het Westen opdringende, de drie bataljons door Grimwood hun tegemoet gezonden tot wijken hadden gebracht, trachtte, gedekt door het vuur van de 53e veld- batterij, geregeld terug te trekken. Het mocht hem echter niet ge- lukker. In spijt van de poging van het 5e regiment lansiers om, door het zich bijzonder bloot geven, het vuur der Boeren van de wijkende infanterie af te leiden, ontaardde de terugtocht in een wanordelijke vlucht, welke omstreeks 2 uur in den middag algemeen was. De tijdige aankomst van 3 12® behoorende tot en bediend door de landingsdivisie van een der ter reede van Durban gestation- neerde oorlogschepen maak'e het mogelijk het vuur van het positie-

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 147