125 den spoorweg van Colenso naar Ladysmith, mocht de insluiting van laatstgenoemde stad in 'c Zuiden nog onvolkomen worden genoemd. Den len November bezette een detachement federalen het dorpje Pomeroy op een paar K.M. afstand ten Zuiden van Helpmekaar, ter wijl eene andere afdeeling haren tocht aan gene zijde van de Zoe- loesche grens in Zuid-Oostelijke richting voortzette. De Engelschen van hun kant toonden, dat zij, ondanks de harde les op den 30en ont vangen, voorstanders bleven van een offensief-defensief en deden, na een levendig artillerievuur, op een wagenkamp der Boeren nabij Bestershoeve, ten Zuiden van Ladysmith, een uitval met eene aanzienlijke cavaleriemacht onder generaal French. Deze werd echter teruggeworpen. Denzelfden dag bezetten de Boeren een positie nabij de Groblers- kloof, stelden op een nabij die kloof gelegen heuvel zwaar geschut op en beschoten daaruit zoowel Ladysmith als Colenso, voornamelijk hun vuur richtende op fort Wylie, dat de Bulwerbrug over de Toe- gela nabij Colenso bestrijkt. 's Anderen daags rukte uit Ladysmith eene samengestelde colonne uit onder kolonel Bruchlehurst met het doel de Boeren uit hunne positie op den Groblerskloof heuvel te verjagen en de kleine bezet ting van Colenso in hare taak om de brug en de plaats te behouden te steunen. Deze poging eindigde, hoewel de Engelschen in het gevecht, dat vele uren geduurd had, eenig voordeel hadden behaald, met een terugtocht zoowel van de uitvalscolonne als van het gar nizoen van ColeDso, dat langs den weg over Weenen en gedeeltelijk in een gepantserden trein naar Pietermaritzburg trok. Yan af dezen datum waren de Boeren dus meester van beide oevers der Toegela, een feit van groote beteekenis. Dat de autoriteiten in Natal geen flinker poging in het werk hebben gesteld om de Boeren het bezit van het zeer belangrijke punt Colenso te betwisten, is waarschijnlijk daaraan te wgten, dat men te Durban den opmarsch van een Boeren contingent door Zoeloeland beschouwde niet alleen als eene bedrei ging van de communicatie met Durban, maar zelfs als eene gericht tegen die plaats zelve. Waarom het bezetten van Colenso van groot belang mocht genoemd worden, laat zich gemakkelijk verklaren. Eerstens was toevoer

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 149