126 van oorlogsbehoeften voor het garnizoen te Ladysmith, dat na aftrek van de verliezen der voorgaande dagen en na de verkregen ver sterkingen op het eind van October, o.a. marine-geschut en eenige infanterie, geschat kon worden op 9800 man en 52 stukkenniet langer mogelijk en was communicatie van den bevelhebber daar met de autoriteiten in Natal alleen bij wijlen te verkrijgen door middel van de heliograaf, de weinige kafferloopers, die er in slaag den door de insluitingslinie heen te sluipen en door 't gebruik van postduiven. Zoowel de gewone als de spoorbrug over de Toegela waren in de macht der Boeren, terwijl het naar het Noorden oploopend terrein op den linkeroever dier rivier eene poging tot het forceeren der rivierovergaDgen tot eene zeer gevaarlijke maakte. Eindelijk was een doorbreken van White's leger Daar het Zuiden, als dit al in de plannen gelegen mocht hebben, wat we onwaarschijnlijk noemden, sedert geheel uitgesloten, omdat zulk eene onderneming veilig als onuitvoerbaar mocht worden aangemerkt. De spoorlijn tusschen Colenso en Ladysmith wordt op twee punten gesneden door riviertjes, d.1. door de Eouriespruit en de Onderbroek- spruit. Tusschen deze stroompjes en aan de spoorbaan gelegen, vindt men de dorpjes Nelthorpe en PietersstatioD. Eenigszins vreemd komt het voor, dat Joubert reeds den 3en 's avonds het grootste gedeelte zijner te Colenso aanwezige troepeD, ongeveer 2000 man, terugtrok en nagenoeg al de overigen den volgenden ochtend deed volgeD, zich vergenoegende met het achter laten van eenige observatieposten. De spoorbaan deed hij nabij Nelthorpe opbreken. Waarschijnlijk achtte de generaal Joubert eene detacheering van zoovelen op een afstand van 25 KM. van het hoofdkwartier voor- loopig onnoodig. De in Natal aanwezige Britsche troepen waren toch te weinig in getal om het ontruimde Colenso opnieuw te bezet ten met de kans het te zullen behouden. Yan Engelsche zijde moest men zich tevreden stellen met het verrichten van verkenningen met gepantserde treinen. Den 4en bleek het hun mogelijk tot een uur gaans voorbjj Colenso te stoomeD. Joubert had het vernielen van de Bulwerbrug onnoodig en zelfs niet gewenscht geacht.

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 150